Lidé v Ostravě chtěli rezignaci Vojtěcha, ministr ji odmítá

foto Lidé 20. července 2020 na Masarykově náměstí v Ostravě protestem vyjadřují nesouhlas s postupem vlády a Krajské hygienické stanice (KHS) v Ostravě. Podle organizátorů demonstrace odpovědné orgány při řešení koronavirové situace zmatečně, chaoticky a opožděně informují občany.

Ostrava - Účastníci demonstrace v Ostravě vyzvali k rezignaci ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO). Kvůli náhlému zavedení protiepidemických opatření kritizovali komunikaci vlády a krajské hygienické stanice. Vojtěch se ale k demisi nechystá, výzvy považuje za neadekvátní. Hygienici dnes v Moravskoslezském kraji zaznamenali nové výskyty covidu-19 mimo známá ohniska, nákaza se objevila mimo jiné na Karvinsku v domově seniorů v Havířově a v nemocnici v Bohumíně.

Fotogalerie

Na Masarykově náměstí v Ostravě se odpoledne na demonstraci sešlo kolem 1500 lidí. Řečníci označili vládu za nekompetentní. Situace na Karvinsku, zejména v OKD, byla podle nich podceněna a nekomunikována s veřejností. "Odpovědnost jednoznačně nese ministerstvo financí v čele s ministrem Adamem Vojtěchem. Jako první bod protestů tedy žádáme jeho okamžité odstoupení," řekl Přemysl Bureš z pořádající iniciativy Ostrava nemlčí.

Účastníci akce také vzkázali politikům, že Ostrava nadále odmítá být regionem porobených, mlčících a snadno manipulovatelných občanů. Upozornili i na stigmatizaci, s jakou se obyvatelé Moravskoslezského kraje potýkají, chtějí-li například jet do jiných regionů Česka na dovolenou. Situace je podle demonstrantů důsledkem nekompetentního vedení státu. Organizátoři akce zároveň upozornili, že záměrem demonstrace nebylo zpochybňování bezpečnostních rizik, ale vyjádření odporu proti aroganci neschopné, zlovolné a oligarchické vládnoucí garnitury.

Vojtěch nevidí důvod, proč by měl odstupovat. Moje role jako ministra zdravotnictví je bojovat s epidemií covid-19," řekl dnes po jednání vlády. Povinností jeho i hygieniků je podle něj přijímat opatření, která zabrání šíření nákazy. Znovu kritizoval ředitelku krajské hygieny Pavlu Svrčinovou. "Nezvládla situaci z hlediska komunikace. Kolegové z vlády na toto měli v zásadě stejný názor a určitě to bude vyžadovat ještě nějaké další řešení," řekl ministr. Nařízená opatření ale považuje za správná.

Dopoledne se kvůli situaci v regionu sešla také bezpečnostní rada Moravskoslezského kraje. Podle hejtmana Iva Vondráka (ANO) budou preventivní protiepidemická opatření zpětně prověřována. "Požadujeme po krajské hygienické stanici, aby opatření, která vydala, se průběžně - nejlépe v řádu dnů - začala prověřovat, do jaké míry jsou smysluplná a do jaké míry skutečně zatěžují oblasti kraje, které nemají problém," uvedl.

Hygienici v kraji za posledních 24 hodin zaznamenali 30 nových případů koronaviru. Nejvíce opět v okrese Karviná, a to 14. Celkem tak KHS od počátku pandemie eviduje v kraji 3712 pozitivně testovaných lidí. Podle grafů Centrálního řídícího týmu Covid-19 bylo dosud pozitivně testováno 4016 obyvatel kraje. Data a údaje o nemocných z různých zdrojů se liší kvůli odlišným způsobům zpracování údajů.

Pokračovalo plošné testování zaměstnanců OKD. "Otestováno bylo zhruba 850 horníků. Z předběžných výsledků z prvního dne testování jsme zatím zaznamenali 11 pozitivních nálezů," sdělila KHS.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

6°C

Dnes je čtvrtek 21. ledna 2021

Očekáváme v 17:00 6°C

Celá předpověď