Šest středočeských nemocnic odvolalo stav postižení, očkování zrychluje

foto Ilustrační foto - Interní urgentní příjem na snímku pořízeném 5. března 2021 v Klaudiánově nemocnici v Mladé Boleslavi, kde ošetřují pacienty s nemocí covid-19.

Praha - Ve středočeských nemocnicích leží 519 lidí s covidem-19, situace se zlepšuje. Před třemi týdny bylo nemocných s koronavirem kolem 860. Stav hromadného postižení dosud odvolalo šest nemocnic v regionu, nadále platí v devíti zařízeních, řekl novinářům krajský radní pro zdravotnictví Pavel Pavlík (ODS).

Pokles počtu hospitalizovaných je podle něj znát každý den, proti středě je dnes pacientů o 20 méně. "Věřím, že jsme na sestupné trajektorii křivky pandemie a že se nám v nemocnicích už podaří vracet se do normálního stavu," uvedl radní.

Stav hromadného postižení je mimořádnou událostí, při níž zdravotnické zařízení kvůli nedostatku zdrojů už neposkytuje zdravotní péči odpovídající běžnému standardu v ČR. Ve středních Čechách ho nejdříve odvolala nemocnice v Berouně. Stejné rozhodnutí tento týden učinily nemocnice v Mladé Boleslavi, Benešově, Nymburce a Hořovicích a dnes se k nim přidala nemocnice ve Slaném. Naopak v Brandýse nad Labem, Čáslavi, Kladně, Kolíně, Kutné Hoře, Mělníku, Neratovicích, Příbrami a Rakovníku stav postižení nadále platí.

Videostream označený značkou PROTEXT VIDEO není součástí zpravodajského servisu ČTK, jde o komerční prezentaci zadavatele.

Ve středočeských nemocnicích nyní leží 519 pacientů s covidem-19, z toho 122 s těžkým průběhem. Na jednotkách intenzivní péče je nyní 119 lidí, z toho 66 je na umělé plicní ventilaci. Lůžková kapacita je podle Pavlíka dostatečná.

Hejtmanka Petra Pecková (STAN) uvedla, že proti situaci, která byla 19. března při minulém zasedání krajského krizového štábu, ukazatele aktuálního počtu nemocných a denního nárůstu klesly téměř o 60 procent. Lidí hospitalizovaných s koronavirem ubylo o 40 procent a počet pozitivních pacientů převážených záchrannou službou klesl o polovinu. Snížil se také počet ohnisek koronaviru v kraji na 26 z 61. Nejvíce, 11, jich je v zařízeních sociálních služeb. Největší počet nakažených na počet obyvatel je nyní na Mladoboleslavsku, ostatní okresy jsou podle hejtmanky srovnatelné.

V osmi středočeských nemocnicích pomáhá 61 vojáků, 179 vojáků posílilo policejní hlídky během takzvaného lockdownu. V terénu pracují také tři mobilní odběrové týmy hasičů, které pomáhají s testováním na covid-19.

Ve středních Čechách lidé dostali přes 203.000 dávek vakcín, očkování zrychluje

Ve středních Čechách lidé dosud dostali přes 203.000 dávek vakcín, očkování nyní zrychluje. Funguje 21 očkovacích míst, další zahájí provoz 19. dubna dnešní tiskové konferenci krajský radní pro zdravotnictví Pavlík.

Zatímco v uplynulých 14 dnech tvořily drtivou většinu podaných vakcín druhé dávky, tento týden se situace s dodávkami zlepšuje a druhé dávky tvoří zhruba 44 procent očkování. Druhou dávku vakcíny od firem Pfizer/BioNTech a Moderna je možné podávat 38 až 42 dní po první, dosud to bylo po 21, respektive 28 dnech. "Tyto kroky umožňují naočkovat větší počet obyvatelstva alespoň podáním první dávky," uvedl Pavlík.

Ve středu bylo do Středočeského kraje doručeno 32.760 dávek vakcíny od firmy Pfizer, dnes má přijít 8400 dávek Moderny. Očekávaná dodávka 1800 dávek od firmy AstryZeneca dorazí do ČR zřejmě až v pondělí a stejně jako v minulých týdnech bude určena pro praktické lékaře. K případnému využití vakcíny Sputnik V Pavlík uvedl, že nejprve musí projít standardním schvalovacím procesem. "Pokud Sputnik prokáže svou bezpečnost, pak asi s tím nebudu mít problém," doplnil radní.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

4°C

Dnes je sobota 17. dubna 2021

Očekáváme v 9:00 2°C

Celá předpověď