Ve středočeských nemocnicích je 762 pacientů s covidem-19

foto Oddělení určené pro pacienty s nemocí covid-19 na snímku pořízeném 5. března 2021 v Klaudiánově nemocnici v Mladé Boleslavi.

Praha - Ve středočeských nemocnicích je 762 pacientů s covidem-19, z toho 110 má těžký průběh nemoci. Proti čtvrtku nemocných mírně ubylo, ale jde o velmi mírný pokles v řádu jednotek případů. Situace se mění každým dnem, řekl novinářům krajský radní pro zdravotnictví Pavel Pavlík (ODS).

Fotogalerie

Stav hromadného postižení osob již vyhlásilo devět nemocnic. V takovém stavu péče v nemocnici neodpovídá běžnému standardu. Podle hejtmanky Petry Peckové (STAN) je situace ve středočeských nemocnicích vážná.

Na jednotkách intenzivní péče leží 144 pacientů, z toho 65 je umělé plicní ventilaci a 93 na vysokoprůtokovém kyslíku. Drobný pokles počtu případů je podle Pavlíka jak na jednotkách JIP, tak v celkovém počtu. "Ale jsou to skutečně jednotky pacientů, kteří byli propuštěni z nemocnic," dodal Pavlík.

Videostream označený značkou PROTEXT VIDEO není součástí zpravodajského servisu ČTK, jde o komerční prezentaci zadavatele.

Ve středních Čechách zatím lidé dostali asi 78.000 dávek vakcín 

Ve středních Čechách zatím lidé dostali zhruba 78.000 dávek vakcín, dvě dávky má přibližně 20.000 zájemců. Začalo očkování pedagogů, postupně se zapojují se praktici. V regionu funguje 19 očkovacích míst, další tři jsou před dokončením. Dodávky vakcín příští týden vzrostou, řekl radní Pavlík. Středočeský kraj má zhruba 1,4 milionu obyvatel.

"Od pondělí očkujeme v masivním měřítku pedagogické pracovníky 55 plus," uvedl radní. Začalo také očkování seniorů, kterým je více než 70 let.

 Příští týden bude mít hejtmanství k dispozici 22.000 dávek vakcíny Pfizer. "Je to téměř dvojnásobek toho, co jsme obdrželi tento týden," dodal Pavlík. Od společnosti Moderna má být doručeno 6000 dávek a od firmy AstraZeneca asi 1800 dávek.

Nová očkovací centra začnou v nejbližších týdnech fungovat v Mnichově Hradišti, Dobřichovicích a v Novém Strašecí. "Očkovací centra jsou schopna navýšit kapacitu ještě několikanásobně," doplnila hejtmanka Petra Pecková (STAN). Kromě center v kraji působí také dva mobilní očkovací týmy.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

5°C

Dnes je sobota 17. dubna 2021

Očekáváme v 15:00 5°C

Celá předpověď