Otevře novelizace prostor k rozvoji obnovitelných zdrojů?

foto

Poslanecká sněmovna v současné době projednává novelu zákona o podporovaných zdrojích energie. Druhé čtení novely by mělo proběhnout během března. Změna zákona má přinést nastavení aukcí pro nové projekty obnovitelných zdrojů, z podpory jsou však vyloučeny solární elektrárny. Novela také zasahuje do podpory v minulosti realizovaných výroben elektřiny z obnovitelných zdrojů energie. To jsou dva klíčové body, které se debatovaly na webináři Svazu moderní energetiky za účasti náměstka ministra průmyslu pro energetiku Reného Neděli. V rámci komentářů zástupců asociací a byznysu přinášíme shrnutí hlavních závěrů.

Záznam webináře na téma restart obnovitelných zdrojů v Česku k novele zákona o podporovaných zdrojích můžete zhlédnout zde:

Videostream označený značkou PROTEXT VIDEO není součástí zpravodajského servisu ČTK, jde o komerční prezentaci zadavatele.

Martin Sedlák, programový ředitel Svazu moderní energetiky:

"Česká vláda se brání zavést u nás v zahraniční úspěšně vyzkoušenou podporu pro nové obnovitelné zdroje. Tržní soutěž v aukcích nových kapacit přitom v Německu nebo Polsku vedla ke snížení cen solární elektřiny, což je výhodné zejména pro spotřebitele energie. Právě fotovoltaika je nejlevnějším řešením, které pomůže Česku nahradit uhlí v energetickém mixu. Rozvoj fotovoltaiky také přinese nová pracovní místa a podpoří oživení ekonomiky po pandemii koronaviru."

Jan Krčmář, předseda představenstva Solární asociace:

"Stát v příštích letech počítá s výstavbou nových solárních elektráren o výkonu několik gigawatt, především prostřednictvím Modernizačního fondu. Všechna úsilí nicméně nakonec mohou být bez významu, pokud stejný stát zničí tisíce podnikatelů s fotovoltaikou skrze kontroly překompenzace. Další vývoj čisté energetiky v Česku by měl být z velké části postaven právě na solární energii. Rozdílným nastavením IRR ale stát dává najevo, že fotovoltaiku nadále diskriminuje a dívá se na ni stále s nedůvěrou. Za takových podmínek se nikomu nebude chtít své peníze do nových zdrojů vkládat, bankám se nebude chtít půjčovat finance a signál zahraničním investorům o stabilitě Česka jako destinace pro investice bude negativní."

Jan Habart, předseda CZ Biom:

"Dekarbonizace české energetiky nejvíce brzdí nepředvídatelnost a chybějící systémová podpora všech obnovitelných zdrojů. Podpora bioplynu a biometanu, ale i ostatních obnovitelných zdrojů je příležitostí pro český venkov a zemědělství, přináší nová pracovní místa a práci především českým firmám. K chystaným podporám by měl stát připravit také nástroj, kterým vyrovná propastný rozdíl ve zpoplatnění uhlíku velkých znečišťovatelů oxidu uhličitého, činící 40 EUR/tunu CO2 a malých producentů, kde vypouštění CO2 není zpoplatněno prakticky vůbec."

Jan Palaščák, šéf skupiny Amper:

"Český stát ale i Evropa často volí složitější a byrokratičtější nástroje, jako jsou zejména individuální dotace namísto vytváření rámce pro soutěž technologií a inovací, kterým by mohlo být právě například zmíněné rovné zpoplatnění všech emitentů CO2. Česko potřebuje přejít od ekonomiky velkých podniků a centrálních elektráren k ekonomice tvořené firmami “z dlouhého konce.” Taky je na čase redefinovat termín energetické bezpečnosti a od fixní ideje zdrojové soběstačnosti přejít k “nepostradatelnosti” české energetiky v kontinentální Evropě, kde můžeme být díky své geografické poloze elektrickou baterií a plynovým zásobníkem Evropy."

Máte zájem o zasílání avíz na webináře Svazu moderní energetiky? Dejte nám vědět na email: kancelar@modernieneretika.cz.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

5°C

Dnes je sobota 17. dubna 2021

Očekáváme v 7:00 2°C

Celá předpověď