Živě: Oslava Mezinárodního dne jógy

foto

Jóga patří mezi nejoblíbenější lekce ve fitness centrech, podle České komory fitness ji nabízí více než polovina z nich. Pro Indy je ale jóga mnohem víc než jen fyzické cvičení, neoddělitelná je podle nich duchovní stránka. ČTK to řekl velvyslanec Indické republiky v ČR Hemát Hariščandra Kotalvar. Mezinárodní den jógy se celosvětově připomíná 21. června.

Oslavu Mezinárodního dne jógy, kterou pořádá velvyslanectvím Indické republiky v India House Praha, můžete sledovat od 8:30.

Jak velvyslanec uvedl, klasická jóga je uceleným systémem tělesných, mentálních, dechových a spirituálních technik, součástí je také například meditace nebo soubor etických principů. "Nejsou to jen ásany, ale spojení duše a těla," dodal. Ásanami se v józe nazývají jednotlivé pozice, často bývají pojmenované například po zvířatech nebo dalších prvcích z přírody.

Díky józe mohou lidé lépe zvládat životní potíže, budovat odolnost a lépe nahlížet i na sebe samé. "Tato funkce seberegulace je zajišťována především částí mozku za čelem, jejíž rozvoj podporuje koncentrace a meditace, ale i řada dalších jógových cvičení," uvedl Kotalvar minulý týden na tiskové konferenci Indického velvyslanectví v ČR.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

24°C

Dnes je úterý 5. července 2022

Očekáváme v 19:00 21°C

Celá předpověď