Živě o MSP: shrnutí slovem a videem

foto Europoslankyně-nestraník za ANO, spolupředsedkyně a iniciátorka skupiny pro malé a střední skupiny Evropského parlamentu Martina Dlabajová a moderátor Igor Záruba

ČTK připravila debatu o malých a středních podnicích (MSP), odvysílala ji ve středu od 16:30 na svém portálu České noviny. Pozvání přijali zástupci MPO, CzechTrade, AMSP ČR, IPSOS a HM PARTNERS.

Už loni na jaře představila Evropská komise novou průmyslovou strategii, která by zajistila úspěšný přechod ke klimatické neutralitě a z EU by udělala jedničku v digitální oblasti. Spolu s průmyslovou strategií představila komise také strategii pro malé a střední podniky. Oba dokumenty však byly zveřejněny těsně před vypuknutím pandemie a nemohly na nové výzvy reagovat. Evropský průmysl čeká v příštích letech nelehké období, kromě tzv. dvojí transformace se bude muset vypořádat s dopady největší hospodářské krize od konce druhé světové války. Hospodářské oživení navíc s největší pravděpodobností nebude tak rychlé, jak se před rokem očekávalo. Evropský parlament proto vyzval Evropskou komisi, aby klíčové strategie pro průmysl přepracovala. Přípravy nyní finišují a dokumenty budou brzy představeny.

Za ministerstvo průmyslu a obchodu promluvila o situaci českých MSP náměstkyně pro EU a zahraniční obchod Martina Tauberová, za agenturu pro podporu obchodu se připojil generální ředitel Radomil Doležal. Sestřih z jejich vystoupení najdete zde:

Za Asociaci malých a středních podniků a živnostníků ČR se ujala slova místopředsedkyně představenstva Pavla Břečková, zjištění výzkumné agentury IPSOS pak představil ředitel vnějších vztahů Tomáš Macků. Za konzultanty z HM PARTNERS hovořil trenér a kouč Zdeněk Michálek. Sestřih z jejich vystoupení najdete zde:

Pořadem spoluprovázela europoslankyně-nestraník za ANO, spolupředsedkyně a iniciátorka skupiny pro malé a střední skupiny Evropského parlamentu Martina Dlabajová.

Drtivá většina

Průmyslové odvětví tvoří více než 20 procent ekonomiky celé EU a zaměstnává přibližně 35 milionů lidí. Zároveň průmysl představuje 80 procent vývozu evropské sedmadvacítky. EU má přední místo i v přímých zahraničních investicích – sama je velkým investorem všude ve světě a také příjemcem těchto investic. Naprostou většinu, tedy 99 procent evropských firem, jsou malé a střední podniky – v Česku dělá jejich podíl dokonce 99,8 procenta. Musely se přizpůsobit nové obtížné situaci, mnohé z nich se zadlužily a další byly nuceny propustit část svých zaměstnanců nebo své podnikání zcela zavřely.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

13°C

Dnes je čtvrtek 30. března 2023

Očekáváme v 15:00 15°C

Celá předpověď