Živě: Debata o perzekuci v době normalizace

foto

Normalizovaná každodennost je tématem 18. ročníku projektu Příběhy bezpráví – Měsíc filmu na školách. V pořadí druhá debata, kterou pořádá vzdělávací program JSNS společnosti Člověk v tísni, se zaměří na to, jakým způsobem komunistický režim perzekvoval občany v době normalizace.

Hostem debaty bude dokumentarista a publicista Adam Drda a představitelka dokumentárního filmu Příběhy 20. století: Vyvlastnění Silvestra Chnápková, kterou touha po svobodě přivedla do prostředí undergroundu. Spolu se svým manželem podepsala Chartu 77 a podílela se na distribuci samizdatového časopisu Vokno. V době normalizace čelili oba manželé šikaně a tlaku tajné policie, která je soustavně tlačila k emigraci. Oba hosty bude zpovídat moderátorka Českého rozhlasu Karolína Koubová. Pořad můžete sledovat 22. listopadu od 9:00.

Nástup tzv. normalizace znamenal návrat k přísnému dohledu státního i stranického aparátu nad každou složkou života. Mnoha umělcům byla zakázána činnost za jejich občanské postoje nebo formu uměleckého vyjádření a stali se součástí tzv. undegroundu. Stejně tak vládnoucí moc vyvolala bezprostředně po vzniku Charty 77 rozsáhlou dehonestační kampaň nejen proti samotnému dokumentu, ale také proti lidem, kteří ho podepsali.

www.pribehybezpravi.cz

Vzdělávací program JSNS (dříve Jeden svět na školách) dlouhodobě přispívá k výchově zodpovědných mladých lidí, kteří se orientují v současném světě, otevřeně a kriticky přistupují k informacím, nejsou lhostejní, chtějí ovlivňovat a také skutečně ovlivňují dění kolem sebe. Výukové materiály reagují na situaci ve společnosti a aktuální výzvy u nás i ve světě. Mimořádný důraz je kladen na praktickou využitelnost materiálů. Proto všechny vznikají ve spolupráci s učiteli. Pracují s nimi učitelé a žáci na více než 4000 základních a středních školách.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

6°C

Dnes je neděle 4. prosince 2022

Očekáváme v 9:00 4°C

Celá předpověď