Živě: Debata o malých a středních podnicích v době pandemie

foto Europoslankyně-nestraník za ANO, spolupředsedkyně a iniciátorka skupiny pro malé a střední skupiny Evropského parlamentu Martina Dlabajová FOTO: Kancelář Martiny Dlabajové

ČTK připravila debatu o malých a středních podnicích, vysílat ji bude dnes od 16:30 na svém portálu České noviny. Pozvání přijali zástupci MPO, CzechTrade, AMSP ČR, IPSOS a HM PARTNERS. Pořadem bude spoluprovázet europoslankyně-nestraník za ANO, spolupředsedkyně a iniciátorka skupiny pro malé a střední skupiny Evropského parlamentu Martina Dlabajová.

Průmyslové odvětví tvoří více než 20 procent ekonomiky celé EU a zaměstnává přibližně 35 milionů lidí. Zároveň průmysl představuje 80 procent vývozu evropské sedmadvacítky. EU má přední místo i v přímých zahraničních investicích – sama je velkým investorem všude ve světě a také příjemcem těchto investic. Naprostou většinu, tedy 99 procent evropských firem jsou malé a střední podniky, které pandemie koronaviru těžce zasáhla. Musely se přizpůsobit nové situaci, mnohé z nich se zadlužily a další byly nuceny propustit část svých zaměstnanců nebo své podnikání zcela zavřely.

Europoslankyně-nestraník za ANO, spolupředsedkyně a iniciátorka skupiny pro malé a střední skupiny Evropského parlamentu Martina Dlabajová FOTO: Kancelář Martiny Dlabajové

Už loni na jaře Evropská komise představila novou průmyslovou strategii, která by zajistila úspěšný přechod ke klimatické neutralitě a z EU by udělala jedničku v digitální oblasti. Spolu s průmyslovou strategií představila komise také strategii pro malé a střední podniky. Oba dokumenty však byly zveřejněny těsně před vypuknutím pandemie a nemohly na nové výzvy reagovat. Evropský průmysl čeká v příštích letech nelehké období, kromě tzv. dvojí transformace se bude muset vypořádat s dopady největší hospodářské krize od konce druhé světové války. Hospodářské ivení navíc s největší pravděpodobností nebude tak rychlé, jak se před rokem očekávalo. Evropský parlament proto vyzval Evropskou komisi, aby klíčové strategie pro průmysl přepracovala. Přípravy v tyto týdny finišují a dokumenty budou brzy představeny. 

Jak silně současná krize zasáhla malé a střední podniky? V čem malé a střední podniky vidí největší problémy pro budoucí oživení ekonomiky? Kde naopak spatřují příležitosti? Jak by měla vypadat budoucí průmyslová politika EU, aby zohledňovala klíčové postavení malých a středních podniků v unijní ekonomice? Jaké by měly být ambice nové strategie v mezinárodním obchodě a co to přinese malým a středním podnikům? Jak vhodně posilovat evropská strategická odvětví a vyhnout se protekcionismu?

Na tyto a další otázky budou v přímém přenosu z Akademie ČTK odpovídat náměstkyně ministra průmyslu a obchodu pro EU a zahraniční obchod Martina Tauberová, generální ředitel agentury CzechTrade Radomil Doležal, místopředsedkyně Asociace malých a středních podniků ČR Pavla Břečková, Tomáš Macků, External Affairs Director z IPSOS a ředitel společnosti HM PARTNERS, trenér, konzultant a kouč Zdeněk Michálek. Vysílání se uskuteční ve středu 21. dubna od 16:30 na webu ceskenoviny.cz.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

20°C

Dnes je sobota 3. června 2023

Očekáváme v 19:00 16°C

Celá předpověď