Velký knižní čtvrtek 24. března nabídne 12 českých i zahraničních titulů

foto

Praha - Velký knižní čtvrtek (VKČ) ve svém 21. ročníků nabídne 24. března v tuzemských knihkupectvích 12 nových titulů od světových i domácích spisovatelů. Zahraniční autory zastupuje například proslulý přírodovědec a dokumentarista David Attenborough s publikací Výpravy do divočiny s podtitulem Dobrodružství mladého přírodovědce. Silné zastoupení má v jarním Velkém knižním čtvrtku původní česká tvorba. Tradiční součástí Velkého knižního čtvrtku bude doprovodný program. Novináře dnes o tom na setkání s autory a překladateli informovala Radka Potměšilová.

Mezi další zahraniční autory nabídky VKČ patří americký astrofyzik Michio Kaku, který zve v knize Božská rovnice na pátrání po dokonalé rovnici, která by pomohla odhalit nejhlubší tajemství světa a vesmíru. Volné pokračování bestselleru Klub nenapravitelných optimistů s názvem Zaslíbené země jeho autor Jean-Michel Guenassia zasadil mezi roky 1964 a 2007. Příznivé ohlasy provázejí nový historický román Naomi Woodové, nazvaný Hra s tajemstvím. "V románu je výrazná česká stopa, jednou z hlavních hrdinek je Charlotte, tajemná studentka z Prahy," uvedl překladatel Lukáš Novák.

Jeden z nejoceňovanějších spisovatelů a scenáristů žánru sci-fi a fantasy Neil Gaiman připravil pro mladé čtenáře rýmované vyprávění Pirátský guláš s ilustracemi Chrise Riddella. "Je to sice kniha pro malé, ale 'drsňácké' čtenáře," sdělil překladatel Richard Podaný.

Původní českou tvorbu bude na VKČ zastupovat mimo jiné textař a scenárista Ondřej Hübl, který po povídkové knize Hod mrtvou labutí přichází s románovým debutem Opona. Karin Lednická formou literárního dokudramatu Životice: obraz (po)zapomenuté tragédie připomíná příběh malé vesnice uprostřed Těšínského Slezska ze srpna 1944, kdy v Životicích odvetou za partyzánský útok zavraždilo gestapo 36 mužů a desítky dalších odvleklo do koncentračních táborů. VKČ uvede také román Ostrov laureátky řady literárních ocenění Bianky Bellové. Milovníkům napětí a historie je určen román Smrt na kůru od Dalibora Váchy. Autor v něm mapuje přípravu atentátu na Reinharda Heydricha a teror rozpoutaný po jeho provedení.

Mezi tituly VKČ nebudou chybět literární debuty. Mezi ně patří detektivní příběh Vytržení od Petra Michálka, nedávno jmenovaného rektora brněnské JAMU bývalého ředitele Městského divadla Zlín, autora kontroverzní hry Ovčáček čtveráček. Dětem od osmi let i jejich rodičům je určena Kniha pocitů Ester Staré provázená ilustracemi jejího manžela Milana Starého. Knihovničky dětí může obohatit také příběh Luna z lůna od terapeutky a koučky osobního růstu Barbory Englischové. Více informací o letošním VKČ se nachází na webových stránkách www.velkyctvrtek.cz.

VKČ se v Česku koná po vzoru Británie, kde měl pomoci knihám a knihkupcům v době ekonomické krize. Několik českých nakladatelství od roku 2011 vždy na jaře a na podzim společně nabízejí kolekci knih napříč žánry.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

1°C

Dnes je pátek 9. prosince 2022

Očekáváme v 9:00 -2°C

Celá předpověď