Předsedou Asociace samostatných odborů zůstane Dufek

foto Předseda Asociace samostatných odborů (ASO) Bohumír Dufek.

Praha - Předsedou Asociace samostatných odborů ČR zůstane Bohumír Dufek. Dnes byl do funkce zvolen valnou hromadou asociace, protikandidáta neměl. Dufek je v čele druhé největší odborové organizace od jejího vzniku v roce 1995. Vedení asociace se nezmění ani na postech místopředsedů. Posty v hlasování obhájili Martin Engel z Lékařského odborového klubu, Martin Malý z Odborového sdružení železničářů a Josef Hlahůlek ze Zemědělského svazu.

Dufek po svém zvolení ČTK řekl, že mezi hlavní cíle asociace do dalších období bude rozvoj jednání tripartity, dále diskuse o růstu mezd a životní úrovně lidí. Dalším klíčovým tématem pro něj bude vývoj minimální mzdy a zavádění tzv. kurzarbeitu. Pro asociace bude důležitý také Fond obnovy, který připravuje Evropská unie ke zmírnění dopadů koronavirové krize. Investice by podle Dufka měly být podpořeny zákonem, aby je bylo možné kontrolovat a nebyly zpochybňovány.

Dufek upozornil, že se odbory obávají možných dopadů koronavirové krize na vývoj zaměstnanosti a mezd. "Myslím, že stát by měl investovat především do rozvoje průmyslu, aby tak neklesla celospolečenská spotřeba, která drží ekonomiku," řekl. Ve své dnešní zprávě o činnosti se vyslovil také pro zrušení superhrubé mzdy nebo proti dovozu levné pracovní síly ze zahraničí.

Videostream označený značkou PROTEXT VIDEO není součástí zpravodajského servisu ČTK, jde o komerční prezentaci zadavatele.

Dufek se v odborech angažuje od začátku 90. let, kdy začínal jako tajemník Odborového svazu pracovníků zemědělství a výživy Čech a Moravy. Od roku 1993 tento svaz vede. V roce 1995 stál u zrodu odborové centrály ASO, jejímž se stal předsedou. Od roku 1999 je také viceprezidentem Evropské federace odborových svazů pracovníků v zemědělství, potravinářství a turismu.

ASO sdružuje zhruba 200.000 odborářů, patří do ní vlivné železničářské, zemědělské či lékařské odbory. Asociace spolu s Českomoravskou konfederací odborových svazů (ČMKOS) zastupuje odbory v takzvané tripartitě, tedy Radě hospodářské a sociální dohody, kde se scházejí se zástupci vlády a zaměstnavatelů.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

15°C

Dnes je neděle 25. října 2020

Očekáváme v 21:00 10°C

Celá předpověď