Zisk České spořitelny klesl v 1. čtvrtletí o 14,8 % na 2,7 miliardy Kč

foto Čistý zisk České spořitelny klesl v 1. čtvrtletí o 14,8 pct na 2,7 miliardy Kč.

Praha - České spořitelně (ČS) klesl v prvním čtvrtletí čistý zisk meziročně o 14,8 procenta na 2,7 miliardy korun. Výsledek byl podle banky negativně ovlivněn pokračující krizí způsobenou covidem-19. Provozní zisk se snížil o 6,8 procenta na pět miliard korun. Banka poskytla meziročně více úvěrů, rostl i objem hypoték. ČS to oznámila v tiskové zprávě.

"Objem poskytnutých hypoték za první čtvrtletí 2021 byl v meziročním srovnání o devět procent vyšší, rostly i spotřebitelské úvěry a výše depozit. Současně jsme zaznamenali jen velmi malý nárůst podílu nevýkonných úvěrů. To vše potvrzuje náš předpoklad, že po covidu-19 čeká ekonomiku rychlé oživení podpořené silným růstem spotřeby domácností,“ uvedl předseda představenstva České spořitelny Tomáš Salomon.

"Za nižším ziskem stojí zejména pokles čistých úrokových výnosů," řekl ČTK analytik Cyrrusu Lukáš Pfeiler. Robustní produkce nových úvěrů nedokázala plně vykompenzovat ztenčení čistých úrokových marží. Do slabších marží promluvily zejména nižší výnosy na korporátních úvěrech, které se odvíjí od tržních sazeb, dodal. Pozitivní zprávou je podle něho vývoj nákladů rizika, které proti závěrečnému kvartálu roku 2020 poklesly.

Hrubý objem klientských úvěrů v 1. čtvrtletí meziročně vzrostl o 4,2 procenta na 790,9 miliardy korun. Úvěry pro domácnosti stouply o 6,6 procenta na 443,6 miliardy korun, především díky hypotékám fyzickým osobám. Spotřebitelské úvěry stouply o 1,2 procenta a úvěry malým podnikům o 2,5 procenta. Objem úvěrů podnikatelským subjektům se meziročně snížil o 3,6 procenta na 261,1 miliardy korun, podle banky hlavně kvůli poklesu úvěrů velkým korporacím, což bylo ovlivněno fluktuací kurzu koruny.

Vklady domácností se meziročně zvýšily o 16,3 procenta na 851,8 miliardy korun. Vklady podniků narostly o 1,6 procenta na 240,4 miliardy korun, zatímco vklady klientů veřejného sektoru klesly v meziročním srovnání o 22,6 procenta na 173,1 miliardy korun.

Čistý úrokový výnos, nejdůležitější složka provozních výnosů, se meziročně snížil o 6,7 procenta na 7,3 miliardy korun. Vývoj čistého úrokového výnosu byl podle ČS výrazně zasažený snižováním sazeb v loňském roce, naopak pozitivní dopad na čistý úrokový výnos měl růst klientských úvěrů a vkladů. Čistý výnos z poplatků a provizí meziročně vzrostl o 8,3 procenta na 2,3 miliardy korun, což bylo způsobeno růstem transakcí s cennými papíry podpořeným dvouciferným růstem objemu podílových fondů a pozitivním vývojem penzijního pojištění, uvedla banka. Čistý zisk z obchodních operací vzrostl o 112,6 procenta půl miliardy korun. Tento nárůst byl podle ČS částečně vykompenzován poklesem zisku z finančních aktiv a závazků vykázaných v reálné hodnotě do zisku nebo ztráty.

Provozní náklady meziročně vzrostly o 2,8 procenta na 5,1 miliardy korun.

Konsolidovaná bilanční suma dosáhla ke konci března 1,7161 bilionu korun a ve srovnání s objemem bilanční sumy ke konci loňského roku se zvýšila o 11,6 procenta.

Česká spořitelna je největší bankou v Česku podle počtu klientů. Na konci března jich měla 4,5 milionu. Vlastníkem spořitelny je rakouská finanční skupina Erste Group Bank, která je klíčovým hráčem na bankovním trhu střední a východní Evropy. Čistý zisk Erste Group v 1. čtvrtletí stoupl o 50,9 procenta na 355 milionů eur, pomohlo snížení rezerv na rizikové úvěry.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

10°C

Dnes je pátek 7. května 2021

Očekáváme v 7:00 7°C

Celá předpověď