Zimola rezignoval na funkci prvního místopředsedy ČSSD

foto Jiří Zimola na tiskové konferenci 7. listopadu 2018 v Praze oznámil, že se rozhodl rezignovat na funkci prvního místopředsedy ČSSD.

Praha - Jiří Zimola rezignoval na funkci prvního místopředsedy ČSSD. Považuje za nemožné, aby vedení ČSSD v současné podobě změnilo politiku strany. Novinářům dnes řekl, že členem sociální demokracie zůstává, neutíká z boje a pokud budou mít členové ČSSD zájem, je připraven bojovat za lepší postavení strany. Odmítl ale, že by v této chvíli měl ambici kandidovat na březnovém sjezdu na předsedu. Předsedu ČSSD Jana Hamáčka Zimolova rezignace překvapila, ale respektuje ji.

Podle Zimoly představitelé širšího vedení ČSSD nemají zájem na změně strany, o kterou chtěl usilovat. Někteří vlivní představitelé strany podle něj usilují o udržení své moci a používají stranu jako rukojmí pro své zájmy. Naznačil, že mezi takové členy ČSSD řadí europoslance Miroslava Pocheho, kterého se strana neúspěšně snažila prosadit na ministra zahraničí.

"Nemohu jinak, než odejít z funkce, z níž nemohu nic změnit. Pokud si to někdo bude vykládat jako zbabělost, tak ať," řekl Zimola na dnešní tiskové konferenci v Lidovém domě. Dodal, že je zvědav, jak vedení strany obhájí svou politiku na březnovém volebním sjezdu.

Zimolovi vadila kritika, kterou sklízel od některých spolustraníků. "Nejen na posledním ústředním výkonném výboru České strany sociálně demokratické, ale i po něm jsem slyšel ze Senátu, od některých hejtmanů, z poslaneckého klubu, dokonce od jednoho ministra, že Zimola je příčinou neúspěchu a že může za všechno. Že Zimola je ten, který svými mediálními prohlášeními způsobuje nejednotu strany a nedůvěryhodnost u voličů," řekl.

Odmítl, že by chtěl zakládat politickou alternativu k ČSSD. "Sociální demokracie v České republice je jen jedna, nikdo nevytváří alternativní sociální demokracii," řekl. Nyní také neuvažuje o tom, že by na březnovém sjezdu kandidoval na předsedu strany.

V ČSSD nyní hodlá působit z pozice předsedy jihočeské krajské organizace a případně řadového člena. Chce jezdit po republice a mluvit s řadovými členy ČSSD o problémech, které považují za nejpalčivější

"Abychom byli volitelní pro nejrůznější voličské skupiny, tak musíme se chovat jinak. My jsme si v několika posledních letech našeho postupného pádu až skoro k hranici volitelnosti vyzkoušeli, že některé recepty prostě nefungují," řekl Zimola. Chce dál usilovat o změnu strany, která by se podle něj měla vrátit ke svému tradičnímu programu a oslovit své tradiční voliče.

Zimola dodal, že zhruba hodinu před oznámením své rezignace médiím o svém kroku informoval předsedu strany Jana Hamáčka. Po rozmluvě s Hamáčkem své rozhodnutí sdělil i prezidentu Miloši Zemanovi. Novinářům ale řekl, že Zemanův postoj v jeho rozhodování nehrál žádnou roli a že se s prezidentem několik měsíců neviděl. Zimola byl považován za představitele křídla ČSSD, které má k Zemanovi blízko.

Hamáčka Zimolova rezignace překvapila, Hašek ji ocenil

Předsedu ČSSD Jana Hamáčka dnešní rezignace prvního místopředsedy strany Jiřího Zimoly překvapila, nicméně jeho rozhodnutí respektuje. Věří, že jeho dosavadní zástupce bude jako řadový člen strany společně s vedením usilovat o jednotnou ČSSD. Někteří další politici ČSSD vnímají Zimolův odchod z nejužšího vedení jako útěk před odpovědností, podle jiných si chystá pozici na březnový volební sjezd. Zachoval se jako chlap, kterému nejde o funkce, ale o záchranu nejstarší demokratické strany v zemi, uvedl bývalý jihomoravský hejtman Michal Hašek, který se Zimolou patřil k iniciátorům platformy Zachraňme ČSSD kritizující vedení a směřování strany.

"Rozhodnutí Jirky Zimoly mě překvapilo, ale nezbývá mi, než jej respektovat. Děkuji mu za půl roku společné práce ve vedení ČSSD, kterou jsme na březnovém sjezdu přebírali v těžké situaci. Věřím, že i jako řadový člen bude dál pracovat ve prospěch ČSSD a bude společně s námi dál usilovat o jednotnou sociální demokracii, která znovu dokáže oslovit a získat ztracené voliče," napsal Hamáček v textové zprávě.

Šéf poslanců ČSSD Jan Chvojka označil Zimolův krok za nesprávný a nešťastný. Očekával, že první místopředseda svůj mandát dokončí a pomůže zlepšit postavení ČSSD. "Vybral si rezignaci uprostřed funkčního období. Je to jeho volba, kterou si musí obhájit sám. Já ji povazuji za nesprávný a nešťastný krok," uvedl Chvojka.

Bez komentáře nechal Zimolovo rozhodnutí předseda senátorů ČSSD Petr Vícha. "Nemám komentář. Je to jeho osobní rozhodnutí," uvedl pouze na dotaz ČTK. Podobně reagoval předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD) s tím, že to bere na vědomí. "Každý jsme nahraditelný v jakékoli pozici," uvedl.

"Jiří Zimola se zachoval jako chlap. Hraje fér vůči ČSSD. Nejde mu o funkce, ale o záchranu nejstarší demokratické strany v zemi. Věřím, že se cela členská základna bude mít šanci seznámit s důvody jeho rezignace i dalšími kroky," uvedl v SMS zprávě Hašek.

Předseda krajské organizace ČSSD v Plzeňském kraji a někdejší úřadující předseda strany Milan Chovanec, který rovněž patří ke kritikům vstupu ČSSD do vlády, Zimolově rezignaci nerozumí. "Připadá mi to jako útěk. Útěk před zodpovědností," řekl ČTK Chovanec. Pardubický hejtman a místopředseda ČSSD Martin Netolický považuje Zimolovo rozhodnutí za logické. Podle něj byl ve vedení strany značně osamocen.

Dalšího místopředsedu strany Romana Onderku rozhodnutí Zimoly překvapilo, on sám prý nemá ve zvyku odcházet od rozdělané práce. Za chybu považuje, že Zimola příliš nekomunikoval s poslaneckým klubem ČSSD. Zimolův způsob odchodu z vedení strany vnímá jako přípravu na březnový sjezd, kde bude podle něj chtít kandidovat na předsedu proti Hamáčkovi.

Premiér a šéf ANO Andrej Babiš nechtěl Zimolův krok komentovat. Jde o záležitost sociální demokracie, napsal ČTK.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

27°C

Dnes je úterý 18. června 2019

Očekáváme v 9:00 21°C

Celá předpověď