Zimbabwe prožívá historický moment, podle MMF musí okamžitě konat

foto Zimbabwský voják během nácviku prezidentské inaugurace na národním stadionu v Harare.

Harare - Zimbabwe bude mít s největší pravděpodobností po 37 letech od pátku nového lídra. Odchod Roberta Mugabeho mnozí považují za zlomový moment v dějinách země, jejíž obyvatelé po předání moci doufají ve zvrat nynější katastrofální ekonomické situace. Šéf mise Mezinárodního měnového fondu (MMF) v Zimbabwe Gene Leon agentuře Reuters řekl, že ekonomika potřebuje okamžité reformy.

"Dosavadní průběh roku 2017 byl pro autoritářské vůdce v Africe tvrdý," napsal v úterý americký server Quartz. V lednu po několikatýdenní politické krizi odstoupil prezident Gambie Yahya Jammeh, který v úřadu strávil 22 let. Nového prezidenta má od srpna Angola, kde 38 let vládl José Eduardo dos Santos. A nyní po nenásilném armádním převratu rezignoval jediný vůdce, kterého kdy poznalo samostatné Zimbabwe.

Odvolaný viceprezident Zimbabwe Emmerson Mnangagwa Nahradit jej má jeho spojenec ještě z dob boje za nezávislost Emmerson Mnangagwa, který ve středu hovořil o současném vývoji jako o "zrodu nové demokracie". Britský státní tajemník pro Afriku Rory Stewart to označil za "zcela zásadní moment v dějinách Zimbabwe". "Zimbabwe má historickou příležitost, aby se vydalo vlastní cestou," uvedlo po Mugabeho rezignaci americké ministerstvo zahraničí.

Nový lídr má však před sebou podle komentátorů spoustu práce, navíc panují obavy, že výměna politického vedení byla pouhou mocenskou hrou generálů, která vyhlídky obyčejných lidí nijak nezlepší. "Zdědil (Mnangagwa) ekonomiku v troskách, rozdělenou stranu a obyvatelstvo, které očekává velké věci," napsal zimbabwský opoziční deník NewsDay.

"Ekonomická situace v Zimbabwe zůstává velmi komplikovaná," řekl šéf mise MMF Leon. "Pro snížení deficitu na únosnou hranici, zrychlení strukturálních reforem a obnovení vazeb na mezinárodní společenství je nutné okamžitě konat," dodal.

Ve středečním projevu po návratu z Jihoafrické republiky Mnangagwa slíbil hospodářský růst a pracovní příležitosti. Zimbabwe se potýká s obrovskou nezaměstnaností, chudobou a příjmovou nerovností. Podle Leona musí vláda snížit státní výdaje a zaměřit se na vysoký zahraniční dluh, který země nedokázala splácet. Mnangagwa je údajně zastáncem opětovného navázání mezinárodních partnerství, na druhou stranu jej Spojené státy považují za pachatele "násilných činů a dalších porušení lidských práv vůči politickým oponentům", kvůli čemuž mu neumožňují vstoupit na americkou půdu nebo mít účet u amerických bank.

Pouliční obchodník obědvá poblíž tržiště v zimbabwské metropoli Harare. Opatrný optimismus teď volí hlavní opoziční strana Zimbabwe Hnutí pro demokratickou změnu (MDC). Její mluvčí Obert Gutu agentuře AFP řekl, že od vlády prezidenta Mnangagwy se dá očekávat, že se "nebude opakovat zlo, korupce, úpadek a neschopnost Mugabeho režimu".

Podle BBC vyvede Zimbabwe z hospodářské krize mimo jiné zavedení vlastní měny. Zimbabwský dolar zanikl v roce 2009 po období hyperinflace, která na konci roku 2008 podle MMF dosáhla 500 miliard procent, uvedla agentura Bloomberg. Od té doby se v zemi používá americký dolar nebo jihoafrický rand, obyvatele ale trápí dlouhodobý nedostatek hotovosti.

Dalším krokem by pak mělo být zrušení nesmyslných zákonů z Mugabeho éry, kdy například vláda zabavovala půdu bělošským farmářům nebo převáděla firmy do správy černochů. "Zničení ekonomik zabere léta, náprava zpravidla pak mnohem déle," uvedla BBC.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

19°C

Dnes je úterý 16. října 2018

Očekáváme v 17:00 21°C

Celá předpověď