Zima některým zvířatům v zoo svědčí, v Brně jim udělali šampionát

foto V brněnské zoologické zahradě na Mniší hoře se 5. ledna 2019 poprvé uskutečnil Zimní šampionát zvířat. Prostřednictvím komentovaných setkání u jednotlivých druhů se návštěvníci mohli dozvědět, jak se zvířata přizpůsobují chladu a sněhu a že některé jejich adaptační schopnosti přebral i člověk. Akce je věnovaná zvířatům jako rosomák, sovice sněžní, liška polární, tahr himálajský nebo manul. Na snímku je sovice sněžní.

Brno - Zatímco některá zvířata v zoologických zahradách se nejspíš těší na návrat letních teplot, pro jiná znamenají týdny sněhu a mrazu nejpříjemnější část roku. Na chlad jsou zvyklá z oblastí přirozeného výskytu a mnoha důmyslnými způsoby se podmínkám přizpůsobila. Nejednu z dokonalých strategií převzali od zvířat i lidé, řekl ČTK mluvčí Zoo Brno Michal Vaňáč.

V brněnské zahradě na Mniší hoře dnes uspořádali akci nazvanou Zimní šampionát zvířat. Při komentovaných setkáních lidé poznají právě druhy, kterým zimní podmínky nevadí, anebo dokonce přímo prospívají. Příkladem je rosomák, šelma, která má v poměru k tělu nejširší tlapy ze všech savců. Díky tomu se tolik neboří v hlubokém sněhu. Na podobném principu fungují lidské sněžnice.

V brněnské zoologické zahradě na Mniší hoře se 5. ledna 2019 poprvé uskutečnil Zimní šampionát zvířat. Prostřednictvím komentovaných setkání u jednotlivých druhů se návštěvníci mohli dozvědět, jak se zvířata přizpůsobují chladu a sněhu a že některé jejich adaptační schopnosti přebral i člověk. Akce je věnovaná zvířatům jako rosomák, sovice sněžní, liška polární, tahr himalájský nebo manul. Na snímku je rosomák sibiřský. V brněnské zoo žijí dvě samice, matka Nataša s dcerou Jelenou. Dnes dostaly porci mrtvých kuřat, která si většinou schovaly do úkrytů na "horší časy".

Krutým podmínkám severské tundry a oblastí věčného ledu se dobře přizpůsobily také polární lišky. Mají hustou srst, a dokonce i zespodu osrstěné tlapky. Díky zkráceným boltcům a čenichu přicházejí o méně tělesného tepla.

Další zvířata zvládají drsné podmínky díky chytrosti a vynalézavosti. Příkladem je novozélandský pták nestor kea, který se vyskytuje i v chladných, v zimě zasněžených horách, což je u papoušků výjimečné. Vynalézavost a zvědavost, která jim umožňuje hledat nové zdroje potravy, ale papouškům zároveň kazí reputaci. Někdy prý totiž kradou svačiny a brýle turistům, nebo dokonce poškozují auta.

Zimní šampionát zvířat pokračuje i v neděli, lidé se mohou těšit také na sovici sněžní, bobra kanadského, koně Převalského nebo manula, kočkovitou šelmu s dlouhou srstí. Cílem pořadatelů je dokázat, že v zoologické zahradě lze leccos vidět i v zimních měsících. Pravděpodobnost, že návštěvníci spatří třeba rosomáka nebo rysa kanadského, je dokonce v zimě vyšší než v létě, zvláště když při akci dostávají zvířata pochoutky. Například rosomákům chovatelé vystřelili do výběhu prakem mrtvá kuřata.

Jako vzpomínka na nedávné svátky jsou v zoo vánoční stromky. Zahrada jich dostala asi 1500 od obchodníků, kteří je nestihli prodat. Pochutnají si na nich třeba losi a žirafy, jako přilepšení slouží také sobům, kozám nebo bizonům. "Máme hlavně jedle, v menší míře i borovice," uvedl Vaňáč.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

25°C

Dnes je pondělí 19. srpna 2019

Očekáváme v 7:00 19°C

Celá předpověď