Zikmundová nejmenovaná Zemanem nevidí u sebe nic závadného

foto Prezident Miloš Zeman nejmenuje Simeonu Zikmundovou (na snímku z 13. ledna 2015) viceprezidentkou Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ). Nesplňuje podle něj požadované morální vlastnosti a zkušenosti. Kandidátkou na jmenování ji na návrh vládní koalice zvolila Sněmovna letos 11. května.

Praha - Simeona Zikmundová, kterou prezident Miloš Zeman odmítl jmenovat viceprezidentkou Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ), nevidí ve svém profesním ani morálním profilu nic závadného. S případem odsouzeného bývalého prezidenta NKÚ Františka Dohnala neměla nic společného, řekla v rozhovoru, který dnes zveřejnil server Seznam Zprávy.

Zeman ve čtvrtek uvedl, že Zikmundovou do funkce nejmenuje kvůli jejím zkušenostem získaným a morálním vlastnostem projeveným v době Dohnalova působení v čele NKÚ. Prezident poukázal na ustanovení zákona o NKÚ, podle nějž zkušenosti a morální vlastnosti viceprezidenta úřadu mají dávat záruku, že bude svoji funkci řádně zastávat. Zmínil, že Zikmundová byla Dohnalovou poradkyní a později ředitelkou právní sekce NKÚ.

"Domnívám se, že v mém profesním ani morálním profilu není cokoliv závadného. Vyhovovala jsem panu prezidentu (Václavu) Havlovi jako jeho kandidátka na zástupce ombudsmana. Úplně tomu nerozumím," řekla serveru Zikmundová. Se Zemanem nikdy nemluvila a myslí si, že ji nezná. Uvedla také, že minulý týden si při návštěvě NKÚ všimla, že na chodbách tam stále visí etický kodex, který vytvářela.

Dohnal jako prezident NKÚ v roce 2010 odmítl poskytnout poslancům podklady pro audit hospodaření úřadu, za což byl obžalován a nakonec odsouzen za trestný čin zneužití pravomoci úřední osoby. Kvůli pravomocnému verdiktu musel odejít z čela NKÚ. Zikmundová ho následovala, svůj odchod tehdy označila za čistku.

"S odsouzením pana Dohnala jsem neměla nikdy nic společného. Důvod pro jeho odsouzení spočíval v tom, že neumožnil vstup do úřadu (sněmovnímu) kontrolnímu výboru," řekla Zikmundová Seznam Zprávám. "Já jsem nikdy nebyla ani obviněná," doplnila. Odmítla také kritiku pronájmu sídla NKÚ od soukromé společnosti Tokovo. "NKÚ už tehdy dávno měl tyto prostory pronajaté. Navíc v těch prostorách sídlí dodneška, byť vím, že dokončují výstavbu nové budovy," uvedla.

Prezident NKÚ Miloslav Kala uvedl, že jeho názor na profesní minulost Zikmundové se shoduje se Zemanovým názorem. "Minulé působení paní Zikmundové na NKÚ bylo v mnoha ohledech problematické. Její úzká vazba na minulého prezidenta úřadu a z toho plynoucí sporné kroky jsou koneckonců snadno dohledatelné," řekl Kala v dubnu pro Hospodářské noviny.

Kandidátkou na jmenování Zikmundovou zvolila Sněmovna na návrh vládní koalice. Premiér Petr Fiala (ODS) pro nejmenování nevidí objektivní důvody a koalice bude podle něj od Pražského hradu požadovat detailní odůvodnění.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

17°C

Dnes je čtvrtek 7. července 2022

Očekáváme v 9:00 16°C

Celá předpověď