Zhruba 200 lidí prošlo centrem Prahy na protest proti Zemanovi

foto Protesty občanů na Hradčanském náměstí u Pražského hradu doprovázely 8. března 2018 průběh prezidentské inaugurace.

Praha - Asi 200 lidí dnes pochodovalo Prahou na protest proti prezidentovi Miloši Zemanovi, ale i proto, aby upozornili na klimatické změny a násilí na ženách. Akci Ženy na hrad! v den Zemanovy inaugurace pořádala Koalice 8. března, která sdružuje různá feministická hnutí a další organizace. Organizátoři chtěli také vyjádřit podporu dalším zahraničním protestům, mimo jiné demonstracím ve Španělsku, kde dnes ženy protestují za rovné platy a proti násilí.

Na pražském Klárově se začali lidé scházet před 15:00. Muži i ženy s sebou měli transparenty odsuzující Zemana nebo politickou stranu SPD, část z nich ale odkazovala i na hnutí #MeToo, které se snaží poukázat na sexuální obtěžování a násilí v životech žen.

Před 16:00 vyrazil pochod za zvuků bubnů na Malostranské náměstí, ze kterého se vydal k Pražskému hradu. Na částečně uzavřené Hradčanské náměstí dorazila demonstrace asi po 45 minutách. Dav tam přivítala hudba z reproduktorů. Před Hradem chtějí lidé v protestu pokračovat. Celý pochod se obešel bez incidentů.

Protestujícím vadí, že Zeman, který podle nich postavil svou kampaň na aroganci a agresivitě, rozděluje společnost. Tvrdí, že Zeman, který se prohlašuje za prezidenta "dolních deseti milionů", útočí právě na sociálně slabé, lidi v exekucích a důchodce.

Nesouhlasí také s tím, že Zeman údajně útočí na ekologické aktivisty. Podle jedné z řečnic spolu násilí na ženách a "násilí na planetě" souvisí. "Je třeba naprosto nepřijatelné, když Miloš Zeman žertuje o znásilňování ekologických aktivistek, zatímco je ve světě každý druhý den zavražděn další ochránce přírody," uvedla v prohlášení například Magdalena Šipka z kolektivu feministických křesťanek.

Organizátoři také vyjádřili solidaritu se ženami, které dnes protestují ve Španělsku. Tam se dnes u příležitosti Mezinárodního dne žen konaly protesty proti nerovným platům a proti násilí na ženách. Od rána demonstrovaly ženy například v Barceloně, Madridu či Valencii.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

28°C

Dnes je čtvrtek 20. září 2018

Očekáváme v 7:00 17°C

Celá předpověď