Zemřela oblíbená televizní hlasatelka Heda Čechová

foto Populární televizní hlasatelka z šedesátých let minulého století Heda Čechová (na snímku ze 14. prosince 2003).

Praha - Ve věku 91 let zemřela 23. dubna Heda Čechová, populární televizní hlasatelkou z šedesátých let minulého století. Kariéru elegantní dámy s příjemným a kultivovaným hlasem předčasně ukončila okupace v srpnu 1968. Zprávu Česká televize dnes ČTK potvrdila snacha Milada Čechová.

"O způsobu posledního rozloučení jsme zatím neuvažovali. Každopádně se paní Hedě splnilo přání odejít pokojně za svým synem," řekla ČTK Čechová.

Čechová se narodila 17. července 1928 na pražské Malé Straně jako Heda Šimandlová. Nejprve působila jako externistka v rozhlase, kde pracoval její otec, a od roku 1954 se začala objevovat na televizních obrazovkách. V roce 1968 si v televizi oblékla černé šaty na znamení protestu kvůli okupaci republiky okupanty Varšavského paktu. "Nesměla jsem hlásit zprávy na obraz, tak mi dali jen číst šoty pod něj. Lidi psali, že jsou rádi, že mě alespoň slyší, tak mi vzali i tohle a šoupli mě do archivu, kde jsem pořádala gramodesky," uvedla v pořadu Potomci slavných.

V roce 1977 Čechová vážně onemocněla a odešla do invalidního důchodu. Na počátku 90. let byla krátce poslankyní České národní rady za Občanské fórum. "Brali jsme 12.000 korun měsíčně a kvůli penězům jsme to určitě nedělali, pro nás byl důležitý pocit svobody," vzpomínala.

Heda Čechová byla dvakrát vdaná. Z jejího prvního manželství vzešel herec a moderátor Vladimír Čech, který zemřel v březnu 2013 na tzv. Lynchův syndrom.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

3°C

Dnes je pátek 5. března 2021

Očekáváme v 9:00 2°C

Celá předpověď