Zemřela módní ikona Karl Lagerfeld, bylo mu 85 let

foto Ve věku 85 let zemřel 19. února 2019 ráno v pařížské nemocnici jeden z nejvlivnějších módních návrhářů Karl Lagerfeld (na snímku z 2. října 2018), umělecký ředitel módního domu Chanel.

Paříž - Ve věku 85 let zemřel dnes v pařížské nemocnici jeden z nejvlivnějších módních návrhářů Karl Lagerfeld, umělecký ředitel módního domu Chanel. Informovala o tom francouzská média. Hamburský rodák řídil světoznámou značku Chanel od roku 1983. Osobnosti z módní branže i jiných sfér vzápětí Lagerfelda označovaly za génia a vyzdvihovaly jeho laskavost či velkorysost.

Podle francouzského listu PurePeople mistr vysoké krejčoviny zemřel v pařížské Americké nemocnici. Hospitalizován byl podle deníku Paris Match v pondělí večer. Příčina úmrtí není zatím známá.

Lagerfeldův zdravotní stav byl už několik týdnů zdrojem znepokojivých spekulací. V druhé polovině ledna poprvé za dobu své kariéry šéfa domu Chanel chyběl na módní přehlídce značky. Firma ale příznivce módního návrháře uklidňovala, že je pouze unavený.

Na módních akcích byl Lagerfeld nepřehlédnutelný - dlouhé bílé vlasy stažené do ohonu, nezbytné tmavé brýle, masivní prsteny a v ruce vějíř.

Kromě Chanelu Lagerfeld řídil i značku Fendi a svou eponymní značku Lagerfeld Gallery, která zaštiťuje celou řadu obchodních aktivit.

Nad odchodem legendárního návrháře truchlí mnoho osobností zejména ze světa módy. Bývalá německá topmodelka Claudia Schifferová na svém instagramovém účtu Lagerfelda označila za obdobu Andyho Warhola ve světě módy. Podle ní odešel někdo nenahraditelný. Právě Lagerfeld z ní, plaché německé dívky, údajně učinil topmodelku. "Učil mě o módě, stylu a přežití v módní branži," napsala ikona 90. let.

Bývalá francouzská topmodelka Carla Bruniová Lagerfeldovi na instagramu poděkovala za "krásu a lehkost", které vnesl do tohoto "tak tíživého světa". Manželka francouzského exprezidenta Nicolase Sarkozyho podotkla, že celý svět i ona budou Lagerfelda postrádat.

Návrhářka a bývalá zpěvačka skupiny Spice Girl Victoria Beckhamová rovněž vyjádřila svůj nesmírný zármutek nad skonem Lagerfelda, kterého označila za génia, který vůči ní byl "vždy tak laskavý a velkorysý, jak na osobní, tak na profesionální úrovni".

Další slavná návrhářka Donatella Versaceová na instagramu poznamenala, že Lagerfeldův génius zasáhl životy mnoha lidí. "Nikdy nezapomeneme na tvůj neuvěřitelný talent a nekonečnou inspiraci. Vždycky jsme se od tebe učili," uvedla představitelka rodinné firmy Versace.

Šéf módního domu LVHM Bernard Arnault prohlásil, že svět přišel o "tvůrčího génia". "Vděčíme mu za mnohé: Jeho vkus a talent byly těmi nejvýjimečnějšími, jaké jsem kdy poznal," uvedl Arnault.

Německý ministr hospodářství Peter Altmaier dnes po setkání se svým francouzským protějškem v Berlíně potvrdil, že se dověděli "smutnou zprávu" o Lagerfeldově úmrtí. Zdůraznil, že módní návrhář měl postavení celebrity v Německu i ve Francii.

Zármutek vyjádřila pařížská starostka Anne Hidalgová. Zemřelého označila ho za génia, jehož umění propůjčovalo barvu a tvar lásce. Lagerfeld byl podle ní "velký umělec a přítel se vzácnou citlivostí". "On byl Paříž," napsala Hidalgová na twitteru.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

15°C

Dnes je pátek 20. září 2019

Očekáváme v 13:00 15°C

Celá předpověď