Zemřela Libuše Šafránková, kolegové oceňují její umění i skromnost

foto Herečka Libuše Šafránková (na snímku z 21. června 2008).

Praha - Zemřela herečka Libuše Šafránková, známá hlavně jako filmová Popelka. Ztvárnila mnoho filmových i divadelních rolí, zejména v pražském Činoherním klubu. S láskou, obdivem a úctou na ni vzpomínají herečtí kolegové i filmoví a divadelní režiséři. Šafránková byla v pondělí, v den svých 68. narozenin hospitalizována, dnes zemřela. S odvoláním na jejího syna Josefa Abrháma mladšího o úmrtí informoval server CNN Prima News.

Pět desítek let patřila Libuše Šafránková k nejoblíbenějším a nejpůvabnějším českým herečkám. Náklonnost publika i režisérů zajistil této usměvavé tmavovlásce kromě sympatického a stále mladistvého vzhledu i herecký projev, v němž dokázala spojit dívčí něhu s ženskou mazaností. Patřil k ní i velký komediální talent, který uplatnila mimo jiné po boku svého manžela Josefa Abrháma, například ve filmu Vrchní, prchni či v televizní Svatební cestě do Jiljí.

K nejznámějším filmům, ve kterých hrála, patří také Třetí princ, Princ a večernice nebo Jak utopit dr. Mráčka aneb Konec vodníků v Čechách. Na filmovém plátně se objevila i v oscarovém snímku Jana Svěráka Kolja, za který získala Českého lva, či v přepisu knihy Michala Viewegha Báječná léta pod psa, kde ztvárnila složitý charakter v časovém rozmezí 30 let.

Její pohádkový debut Tři oříšky pro Popelku režiséra Václava Vorlíčka z roku 1973 patří k vrcholům české pohádkové tvorby a Vánoce si bez něj nedokážou představit diváci v České republice ani v Německu. Zpráva o hereččině úmrtí se dnes dostala na titulní stránky portálů předních německých médií včetně deníků Bild, Die Welt, Der Tagesspiegel nebo televize RTL. O Šafránkové informují jako o hvězdě a kultovní herečce, kterou proslavila právě Popelka.

Šafránková se narodila 7. června 1953 v Brně, vyrostla v nedalekých Šlapanicích. Od dětství chodila do dramatických kroužků. Po studiu na brněnské konzervatoři se vydala do Prahy, kde začínala v legendárním Divadle za branou Otomara Krejči. V roce 1971 také debutovala ve filmu - jako Barunka v televizním filmu Babička v hlavní roli s Jarmilou Kurandovou.

V roce 1972, když Divadlo za branou z politických důvodů režim zakázal, přešla Šafránková do Činoherního klubu, kde působila 18 let. Tam se také potkala se svým budoucím manželem Josefem Abrhámem. Vzali se v roce 1976 a rok nato se jim narodil syn Josef, dnes režisér, scenárista a producent. Od roku 1992 byla dva roky členkou činohry Národního divadla.

"Libuška byla neskutečně nadaná herečka, můžete na ni vzpomínat tak, že vás dojala, nebo že vás rozesmála, protože ona dokonale plnila oba tyto úkoly," řekl dnes ČTK její herecký kolega a scenárista Zdeněk Svěrák. "Asi nejraději ji mám ve scéně z Vesničky střediskové, když počítá žárlivému manželovi, jak dlouho vydrží na jedno nadechnutí pod vodou. Myslím, že nebudu sám, kdo na ni bude vzpomínat jako na krásnou a veselou ženskou," řekl.

Za nejlepší českou herečku považuje Šafránkovou slovenský režisér Matej Mináč, který s ní natočil v roce 1999 film Všichni moji blízcí. Snímek byl poctou zachránci židovských dětí Nicholasi Wintonovi. Málokterá herečka se podle něj dokáže natolik sžít s postavou, jako to dokázala právě Libuše Šafránková.

Ředitel Činoherního klubu Vladimír Procházka zase uvedl, že za celý svůj dlouhý divadelní život se nesetkal s větším divadelním talentem, než jakým v jeho mysli navždycky zůstane Libuše Šafránková. Zůstane jiskřivou, neopakovatelnou, velkou divadelní herečkou, i když pro většinu lidí, kteří nemají s divadlem mnoho společného, byla a zůstane Barunkou a Popelkou, uvedl.

Na herečku dnes vzpomínali a soustrast její rodině na sociálních sítích vyjadřovali i čeští politici včetně premiéra Andreje Babiše (ANO) a prezidenta Miloše Zemana. Ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD) uvedl, že Libuše Šafránková byla herečkou, která se nikdy nesnažila být celebritou a své herectví předřazovala před všechno ostatní. Hrála křehké ženy, ale vyzařovala z ní zvláštní síla, napsal.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

31°C

Dnes je pátek 18. června 2021

Očekáváme v 3:00 20°C

Celá předpověď