Zemřela italská režisérka Wertmüllerová, první kandidátka na Oscara za režii

foto Ilustrační foto - Italská režisérka Lina Wertmüllerová s čestným Oscarem.

Řím - V noci na dnešek zemřela v Římě ve věku 93 let italská režisérka a scenáristka Lina Wertmüllerová. Informovala o tom agentura ANSA. Wertmüllerová slavila úspěchy se svými snímky hlavně v 70. a 80. letech a v roce 1977 se stala první ženou, jež soutěžila o Oscara ze režii. Cenu americké filmové akademie ale za svůj snímek Pasqualino Sedmikráska nedostala. V roce 2019 jí byl udělen čestný Oscar a tehdy navrhla, aby se známá soška z genderových důvodů přejmenovala na Annu.

Wertmülerová se narodila v roce 1928 v Římě v rodině advokáta švýcarského původu. K filmu se dostala na začátku 60. let, kdy byla pomocnou kameramankou režiséra Federica Felliniho. Její první film Baziliškové je z roku 1963. Wertmüllerová patřila k předním italským filmovým tvůrcům druhé poloviny 20. století. Zajímala se především o přeměnu Itálie v 60. až 80. letech, o konflikty ve společnosti či o italský venkov. Její film Pasqualino Sedmikráska z prostředí německého koncentračního tábora, ve kterém hrál hlavní roli známý italský herec Giancarlo Giannini, byl nominován na čtyři Oscary.

V roce 2019 na sebe Wertmüllerová znovu upozornila, když v Los Angeles při předávání čestného Oscara navrhla, aby se cena přejmenovala na Annu. Wertmüllerová byla podle agentury ANSA vzorem pro generace italských režisérek, protože dokázala uspět v tehdy zcela mužském světě a otevřeně sdělovala své názory. "Tuto práci nelze dělat jen na základě toho, že někdo je muž nebo žena, ale protože má někdo talent," uvedla.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

17°C

Dnes je čtvrtek 7. července 2022

Očekáváme v 9:00 16°C

Celá předpověď