Zemřela herečka z kmene Apačů známá svým projevem na Oscarech v roce 1973

foto Indiánská aktivistka a herečka Marie Louise Cruzová, známá jako Sacheen Littlefeather, na udílení filmových cen Oscar v roce 1973.

Washington - Indiánská aktivistka za občanská práva a herečka z kmene Apačů Marie Louise Cruzová, známá jako Sacheen Littlefeather, zemřela ve věku 75 let. Na twitteru to v noci na dnešek oznámila Americká filmová akademie. Akademie se letos v srpnu herečce omluvila za urážky, kterým čelila po svém projevu o zobrazování původních obyvatel Ameriky v hollywoodských filmech při předávání filmových cen Oscar v roce 1973.

"Až odejdu, vždy si pamatujte, že kdykoli se postavíte za svou pravdu, udržíte můj hlas a hlasy našich národů a lidí naživu," připomněla Akademie v příspěvku starší prohlášení umělkyně.

Aktivistka a herečka v roce 1973 v přímém televizním přenosu odmítla Oscara, kterého získal Marlon Brando za film Kmotr. Brando odmítl ocenění za nejlepšího herce kvůli špatné reprezentaci původních obyvatel Ameriky americkým filmovým průmyslem a poslal místo sebe tehdy 26letou Cruzovou oděnou do tradičních šatů a mokasín z jelenice. Diváci Cruzovou při projevu vypískali z pódia. Brando byl první herec, který odmítl převzít Oscara, uvedla AFP.

Podle listu The Guardian měla Cruzová rakovinu prsu. V loňském rozhovoru britskému média řekla, že je velmi nemocná, má bolesti a paměť jí přestává sloužit.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

6°C

Dnes je pátek 3. února 2023

Očekáváme v 9:00 5°C

Celá předpověď