Zemřel známý katalánský architekt Ricardo Bofill, navrhoval i stavby v Česku

foto Španělský architekt Ricardo Bofill na snímku 3. dubna 2013 v Praze, kde se podílel na řešení pražského Fora Karlín a konverzi dalšího karlínského průmyslového areálu Corso Karlín. Známý katalánský architekt a urbanista Bofill zemřel ve věku 82 let.

Barcelona - Zemřel známý katalánský architekt a urbanista Ricardo Bofill, autor řady ikonických staveb v rodné Barceloně, který navrhoval rovněž v Česku. O jeho úmrtí, které způsobily komplikace spojené s onemocněním covid-19, dnes informoval jeho syn, uvedla agentura AFP. Bofillovi bylo 82 let.

Deník El País v nekrologu Bofilla nazval "nejkosmopolitnějším španělským architektem", protože tento autor dostudoval v Ženevě, dlouhodobě tvořil ve Francii a stavěl po celé Evropě. Ateliér Ricardo Bofill Taller de Arquitectura, který založil v roce 1963, je podepsaný pod více než tisícovkou projektů.

Španělský architekt Ricardo Bofill na snímku 3. dubna 2013 v pražském Foru Karlín, na jehož architektonickém řešení se podílel. Známý katalánský architekt a urbanista Bofill zemřel ve věku 82 let.

Ve Francii projektoval například monumentální obytný komplex Espaces d'Abraxas na předměstí Paříže, který znají i filmoví fanoušci, protože posloužil jako kulisa kultovního sci-fi filmu Brazil režiséra Terryho Gilliama. Je také autorem řady staveb v jihofrancouzském Montpellier, v Barceloně navrhoval například hotel W na přímořské promenádě nebo letiště.

V Česku se Bofill podílel například na architektonickém řešení pražského Fora Karlín a konverze dalšího karlínského průmyslového areálu Corso Karlín. V roce 2016 byla podle jeho projektu dokončena rekonstrukce obytného souboru Obecní dvůr na pražském Starém Městě.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

22°C

Dnes je neděle 22. května 2022

Očekáváme v 9:00 19°C

Celá předpověď