Zemřel velitel akce na záchranu rukojmích v Mogadišu v roce 1977

foto Ve věku 88 let zemřel první velitel německé protiteroristické jednotky GSG9 Ulrich Wegener (na snímku vlevo). Pod jeho vedením speciální jednotka v říjnu 1977 osvobodila rukojmí z německého letadla uneseného Palestinci do somálského Mogadiša.

Berlín - Ve věku 88 let zemřel první velitel německé protiteroristické jednotky GSG9 Ulrich Wegener. Informovala o tom dnes agentura DPA. Pod jeho vedením speciální jednotka v říjnu 1977 osvobodila rukojmí z německého letadla uneseného Palestinci do somálského Mogadiša.

Speciální zásahová protiteroristická jednotka GSG9 vznikla v tehdejším západním Německu v roce 1972 poté, co policisté nedokázali zabránit zavraždění jedenácti izraelských účastníků olympiády v Mnichově. Wegener se stal jejím prvním velitelem. Jednotku vedl do roku 1979 a později působil mimo jiné jako uznávaný bezpečnostní expert.

Nejznámější akcí GSG9 pod Wegenerovým vedením se stal zásah proti únoscům německého letadla v říjnu 1977. Levicoví radikálové z Frakce Rudé armády (RAF), kteří terorizovali Spolkovou republiku, se tehdy spojili s palestinskými radikály.

Letadlo Boeing 737 "Landshut" s 86 pasažéry a pěti členy posádky unesli čtyři Palestinci 13. října 1977 a později s ním přistáli v somálské metropoli Mogadišu. Za osvobození rukojmích žádali únosci propuštění 11 členů RAF, několika palestinských teroristů vězněných v Libanonu a Izraeli a 15 milionů dolarů.

Záchranná akce, při které pouze tři cestující utrpěli lehká zranění, skončila úspěchem a příslušníci jednotky GSG9 byli po návratu do Německa přivítáni jako hrdinové. Samotného Wegenera tisk přezdíval "hrdina z Mogadiša".

jrm šeb

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

13°C

Dnes je pondělí 24. září 2018

Očekáváme v 7:00 9°C

Celá předpověď