Zemřel uznávaný fotograf brněnských divadel Jef Kratochvil

foto Ilustrační foto - Křest s autogramiádou nové obsáhlé publikace Provázek se konal 18. listopadu v Brně. Fotograf Jef Kratochvil (na snímku) do ní vybral stovky snímků z historie divadla Husa na provázku před rokem 1989.

Brno - Zemřel brněnský fotograf Jef Kratochvil, obrazový kronikář Husy na provázku a později Městského divadla Brno. Bylo mu 74 let, v posledních měsících bojoval s těžkou nemocí. Informaci potvrdila ČTK mluvčí Městského divadla Lenka Pazourková.

Poslední rozloučení se uskuteční v pátek v 11:00 na Hudební scéně Městského divadla Brno a poté v 15:30 v obřadní síni krematoria v Jihlavské ulici, uvedla Pazourková.

Do širšího povědomí vstoupil Kratochvil stovkami snímků z počátků i nejslavnější éry brněnského "Provázku". Zachycoval na nich Boleslava Polívku, Miroslava Donutila, Ivu Bittovou i další známé tváře.

"Byl jsem pochopitelně fanoušek a fotografoval jsem jen pro potěšení, cítil jsem potřebu tu úžasnou atmosféru zaznamenat," napsal v obsáhlé fotografické knize Provázek, která vyšla v roce 2015.

V polistopadových dekádách spojil Kratochvil své působení s Městským divadlem Brno. Byl jeho dvorním fotografem, vedl divadelní magazín Dokořán.

Kratochvil se během let věnoval reportážní, propagační i umělecké fotografii. Navrhoval obaly gramofonových desek folkových a rockových kapel. Známý je cyklus jeho záběrů z ateliérů brněnských umělců.

Kratochvilův otec Josef byl významným skautským činovníkem a spisovatelem. Začátkem 50. let emigroval, aktivně se účastnil exilového hnutí. Bratrem fotografa Jefa - vlastním jménem Josefa - Kratochvila je uznávaný spisovatel Jiří Kratochvil.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

28°C

Dnes je čtvrtek 20. září 2018

Očekáváme v 19:00 25°C

Celá předpověď