Zemřel uznávaný architekt Ivar Otruba, autor návrhů mnoha zahrad a parků

foto Ve středu 31. srpna 2022 zemřel přední architekt zahrad a parků Ivar Otruba (na snímku z 10. června 2019).

Brno - Jeden z nejuznávanějších českých krajinářských architektů Ivar Otruba ve středu zemřel, bylo mu 89 let. Vtisknul podobu brněnským botanickým zahradám, navrhoval a upravoval parky, lázeňské areály, ale také hřbitovy a rodinné zahrady. O úmrtí Otruby informoval Ústav zahradní a krajinářské architektury Zahradnické fakulty Mendelovy univerzity. Poslední rozloučení se uskuteční 9. září v brněnském krematoriu.

Specializovaný portál Archiweb.cz uvádí, že Otruba významně ovlivnil vývoj svého oboru v Česku a jeho význam "v podstatě není možné docenit".

Otruba se narodil v Kyjově. Absolvoval tehdejší Vysokou školu zemědělskou v Brně, a to zahradnický obor se zaměřením na projektování krajinářských staveb. V 60. letech působil na vysoké škole jako pedagog, za normalizace učit nemohl. Za katedru se vrátil v 90. letech, kdy se stal profesorem. Publikoval odborné texty, ale také populárně pojaté knihy o krásách anglických či francouzských zahrad.

Kromě brněnských botanických zahrad pracoval Otruba například na lázeňském areálu Karlova Studánka, rekonstrukci parku Lužánky v Brně, úpravě zámeckého areálu v Mikulově na Břeclavsku nebo expozicích Flory Olomouc. Řadu návrhů připravil také na Slovensku a v Německu. Je držitelem Ceny města Brna nebo Pocty České komory architektů.

Podle webu Unie botanických zahrad ČR zastával Otruba názor, že v zahradách musí mít vše živé volnost k životu. I člověk tam má zůstávat svobodný. "Ptejme se sami sebe, kde hledat inspiraci, jak tvorbu a dílo směřovat, aby přetrvalo věky a stálo za opečovávání našimi následníky," cituje web Otrubu.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

5°C

Dnes je úterý 29. listopadu 2022

Očekáváme v 21:00 1°C

Celá předpověď