Zemřel trenér Bukač, který dovedl hokejisty k dvěma zlatům z MS

foto Bývalý hokejový trenér Luděk Bukač (na archivním snímku).

Praha - Ve věku 83 let zemřel úspěšný hokejový trenér Luděk Bukač. V letech 1985 v Praze a 1996 ve Vídni dovedl reprezentaci k titulu mistrů světa, z olympijských her 1984 v Sarajevu má stříbro.

"Luděk Bukač byl půl století výraznou součástí naší hokejové historie. Jako hráč a především jako trenér, metodik a pedagog se v tomto období výrazně podílel na úspěších české hokejové školy. Po nedávném úmrtí Jána Staršího ztratil někdejší československý hokej další významnou osobnost," uvedl v tiskové zprávě prezident Českého hokeje Tomáš Král.

Trenér sovětských hokejistů Viktor Tichonov (vpravo) blahopřeje trenérovi týmu Československa Luďku Bukačovi k zisku titulu mistrů světa. Bukač, rodák z Ústí nad Labem, sám jako střední útočník odehrál za Československo 30 reprezentačních zápasů. Zúčastnil se světových šampionátů v letech 1961 a 1963, kde národní mužstvo získalo stříbro a bronz.

Trénovat v lize Bukač začal v roce 1967, reprezentace se poprvé ujal v roce 1979 a spolu se Stanislavem Neveselým vybudovali mužstvo, které na MS 1985 v Praze protrhlo dlouholetou nadvládu sovětské "sborné".

Po rozdělení federace se Bukač v roce 1994 postavil na střídačku českého výběru a ve Vídni 1996 ho pak dovedl k prvnímu samostatnému triumfu. Po následném nezdaru na Světovém poháru však od mužstva v únoru 1997 odešel.

Bukač trénoval rovněž národní týmy Rakouska a Německa. Po odchodu z vrcholového sportu se začal věnovat hokejové škole, kterou spolu se synem založil v roce 1991 v Jindřichově Hradci. Autor řady odborných publikací byl v roce 2007 uveden do Síně slávy Mezinárodní hokejové federace (IIHF).

"Zpráva o úmrtí pana doktora Luďka Bukače nás moc zasáhla. Byl velkou postavou dějin Sparty i národního týmu, osobnost s nadprůměrným intelektem, skvělý člověk a muž s velkým mimohokejovým přesahem," uvedl předseda představenstva Sparty Petr Bříza.

Bývalý brankář se pod Bukačem představil i v národním týmu. "Moc si vážím jeho práce, kterou pro český hokej odvedl. Čest jeho významné památce a upřímnou soustrast celé rodině," dodal Bříza, který je členem Rady IIHF. Někdejší útočník Bukač hrál za Spartu v letech 1959 až 1961 a 1963 až 1967 a jako trenér ji vedl v letech 1967 až 1969 a 1973 až 1980.

Hořava: Pan Bukač byl pro mě vzorem trenéra národního týmu 

Bývalý vynikající obránce a nyní trenér Miloslav Hořava odehrál mnoho zápasů pod vedením Luďka Bukače. Uznávaný kouč a metodik pro něho zůstává vzorem, jak by měl šéf reprezentační střídačky vypadat.

"Na Luďka Bukače vzpomínám jako na jednoho z nejlepších trenérů, jaké jsem kdy zažil a pod kterými jsem hrál. On byl pro mě naprosto přesně tím typem trenéra pro vedení reprezentačního mužstva," řekl ČTK Hořava, jenž v této sezoně vedl extraligovou Mladou Boleslav.

Bukač si nejen u něho vybudoval velký respekt. "Pan Bukač byl chytrý, uměl mluvit, navíc zvládal asi tři čtyři jazyky, měl vystupování. A když to vezmu po hokejové stránce - neměl vůbec problém zařadit nové prvky, které třeba odkoukal v NHL nebo jinde. Přesně tak by z mého pohledu měl vypadat trenér pro národní tým," uvedl Hořava.

Spoustu stop u reprezentace Československa zanechali společně. Bukač i Hořava byli u zisku titulu mistrů světa v Praze v roce 1985. Oba mají i olympijské stříbro ze Sarajeva 1984, rovněž stříbro z MS 1982 a bronz z MS 1981. "Odehrál jsem pod panem Bukačem velkou část reprezentační kariéry a musím říct, že se ve všem výborně doplňovali se Standou Neveselým," připomněl Hořava druhou polovinu sehrané trenérské dvojice.

"Uměli to vybrat a pak tomu týmu také něco dát. Se Standou jsme trávili více času v přípravě, dělali jsme s ním rozcvičky a podobně a tam se vážou také ty veselé historky, co jsme zažili. Když pak přišel pan Bukač, o všem věděl a měl přehled, byl takový ten šéf," přiblížil Hořava.

Je něco, čím ho velikán hokejové historie a člen Síně slávy Mezinárodní hokejové federace IIHF v trenéřině inspiroval? "Musím říct, že jsem si to zprvu ani neuvědomoval, ale vždy, když se volí trenér nároďáku, tak mi pan Bukač automaticky naskočí. Je to pro mě opravdu takový vzor v souvislosti s touhle metou," zopakoval Hořava.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

8°C

Dnes je úterý 18. února 2020

Očekáváme v 17:00 7°C

Celá předpověď