Zemřel spisovatel Slabý, stál za komiksem o kocourovi Vavřincovi

foto Ve věku 89 let zemřel 11. března 2020 spisovatel, publicista, kritik a překladatel Zdeněk Karel Slabý (na archivním snímku z 21. května 2014).

Praha - Ve středu zemřel ve věku 89 let spisovatel, publicista, kritik a překladatel Zdeněk Karel Slabý, který mimo jiné stál za komiksovými příběhy pro děti o kocourovi Vavřincovi. V roce 2010 získal cenu nakladatelství Albatros za celoživotní přínos dětské literatuře. O Slabého úmrtí dnes informoval server Lidovky.cz, kterému to řekl spisovatelův syn Petr Slabý.

Zdeněk Karel Slabý se narodil 9. června 1930. Na Univerzitě Karlově vystudoval český a ruský jazyk. Od roku 1958 pracoval v nakladatelství Albatros, kde byl redaktorem a šéfredaktorem časopisu pro dětskou literaturu Zlatý máj. Z funkce byl v době normalizace z politických důvodů odvolán a působil jako dramaturg Klubu Albatros.

Po celou dobu psal knihy pro děti a mládež. Spolu s manželkou Dagmar Lhotovou byl také autorem příběhů o kocouru Vavřincovi a jeho přátelích, které do podoby komiksu zpracovávala malířka Věra Faltová. Komiks se ke čtenářům poprvé dostal v roce 1967, historicky tak předešel podobně laděný a známější Čtyřlístek, uvedl server.

Vedle dětské literatury se Slabý věnoval hudební publicistice. Je autorem publikace Hudba černá a bílá o historii jazzu nebo spoluautorem dvoudílné encyklopedie experimentální hudby Svět jiné hudby.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

4°C

Dnes je sobota 27. února 2021

Očekáváme v 5:00 2°C

Celá předpověď