Zemřel režisér Zdeněk Kaloč, spjatý s brněnskou činohrou

foto Režisér a dramatik Zdeněk Kaloč (uprostřed, na archivním snímku z roku 1977) zemřel 26. března 2020 ve věku 81 let. Po desítky let byl spjatý zejména s činohrou Národního divadla Brno, patřil k držitelům Ceny města Brna.

Brno - Zemřel režisér a dramatik Zdeněk Kaloč, po desítky let spjatý zejména s činohrou Národního divadla Brno. Bylo mu 81 let, patřil k držitelům Ceny města Brna. Informaci Českého rozhlasu potvrdila ČTK mluvčí činohry Gabriela Kodysová. Divadlo podle ní vyvěsí černý prapor.

Rodák z Ostravy vyrůstal ve Frýdku-Místku, vystudoval DAMU v Praze. V roce 1961 nastoupil do svého prvního angažmá v tehdejším Divadle Julia Fučíka na brněnském výstavišti. V polovině 60. let zakotvil v Mahenově činohře, která je dnes součástí Národního divadla Brno.

Režisér a dramatik Zdeněk Kaloč (na nedatovaném archivním snímku) zemřel 26. března 2020 ve věku 81 let. Po desítky let byl spjatý zejména s činohrou Národního divadla Brno, patřil k držitelům Ceny města Brna. Kaloč často inscenoval ruské autory, třeba Čechova, Gogola a Dostojevského. Věnoval se i českému klasickému repertoáru, například dílu Gabriely Preissové, a soudobým hrám. Teatrologové připomínají také jeho inscenace her Williama Shakespeara, například Hamleta.

Kromě domovské scény v Brně režíroval Kaloč také v Praze, třeba v Divadle na Vinohradech, Ostravě, Plzni, ale i v zahraničí. Hru bratří Čapků Ze života hmyzu inscenoval v Oslu, Haškova Švejka ve Voroněži. Působil také jako operní režisér, známé jsou jeho insceance oper Leoše Janáčka. Pracoval i pro televizi.

Jeho poslední režií byl podle databáze Divadelního ústavu Garderobiér v Plzni s premiérou v roce 2013. V brněnském Národním divadle naposledy režíroval v roce 2011 představení Kouzelná noc a Letní den, složené ze dvou textů Slawomira Mrožka.

Syn Zdeňka Kaloče David je herec, dlouholetý člen souboru Národního divadla Brno.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

3°C

Dnes je úterý 9. března 2021

Očekáváme v 13:00 3°C

Celá předpověď