Zemřel jeden z posledních českých vojáků sloužících v RAF Polák

foto V centru Londýna byla 28. října odhalena pamětní deska na domě, kde za druhé světové války sídlila československá vojenská zpravodajská služba. V tomto domě se právě před 70. lety začala plánovat operace Anthropoid, která vedla k atentátu na říšského protektora v Praze Reinharda Heydricha. Zleva generál v. v. Ivan Schwarz, radní Westminsteru Robert Davis, předseda Svazu letců svobodného Československa v Británii Arnošt Polák a český velvyslanec Michael Žantovský.

Praha - Ve věku 94 let zemřel v Anglii Arnošt Polák, veterán druhé světové války a jeden z posledních Čechů sloužících v britské RAF. Na webu to uvedlo české velvyslanectví v Londýně. Na jeho úmrtí dnes upozornil server Euro.cz. Poláka letos v létě prezident Miloš Zeman ocenil Medailí za statečnost. Válečný veterán zemřel 27. září.

"Plukovník Polák sloužil u 311. bombardovací perutě britského královského letectva RAF jako střelec a radiotelegrafista," uvedla česká ambasáda. Připomněla, že Polák byl nositelem mnoha vyznamenání a letos v červnu mu Zeman udělil státní vyznamenání. Poslední rozloučení s válečným veteránem se uskuteční 18. října v krematoriu v Leatherheadu.

Podle Eura.cz létal Polák v bombardérech Vickers Wellington, později v B-24 Liberator. Mezi úkoly jeho letky bylo hlídkování nad Atlantským oceánem a útoky na německé ponorky. Od roku 1946 žil Polák v Anglii.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

13°C

Dnes je neděle 23. září 2018

Očekáváme v 23:00 13°C

Celá předpověď