Zemřel hispanista Josef Forbelský, vyznamenaný španělským králem

foto Hispanista Josef Forbelský (na snímku z 2. října 2016).

Praha - V pondělí večer zemřel hispanista Josef Forbelský, bylo mu 91 let. ČTK to dnes za rodinu oznámil jeho zeť Petr Nikolaev. Forbelský psal o dějinách španělské literatury, překládal španělské a latinskoamerické autory. V roce 2017 dostal Cenu Josefa Jungmanna za nejlepší beletristický překlad předchozího roku za převod románu Miguela de Cervantese Persiles a Sigismunda. Španělský král Forbelského vyznamenal za celoživotní odbornou práci věnovanou španělskému jazyku a kultuře.

Rodák z obce Skřivany u Nového Bydžova se po studiích španělštiny, češtiny a francouzštiny na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy stal učitelem na střední škole. Později se Forbelský vrátil na Karlovu univerzitu jako pedagog, v roce 1991 se habilitoval jako docent španělské literatury.

Vedle četných odborných studií a článků napsal Forbelský rozsáhlou publikaci Španělská literatura 20. století. V roce 2006 vyšla jeho historická práce o česko-španělských vztazích v době třicetileté války Španělé, Říše a Čechy v 16. a 17. století: osudy generála Baltasara Marradase. Před devíti lety nakladatelství Academia vydalo Forbelského vzpomínkovou knihu Svět se mnou, svět beze mě.

Jako literární překladatel se vedle Cervantese věnoval také autorům jako Lope de Vega, Gabriel García Márquez či Jorge Luis Borges. Forbelského překlad románu Persiles a Sigismunda je prvním převodem Cervantesova posledního díla do češtiny.

Řád Isabely Katolické, který uděluje španělský král na návrh ministerstva zahraničních věcí, dostal Forbelský spolu s dalšími třemi hispanisty z České republiky v roce 2003. Řád je vyznamenáním za činnost ve prospěch španělského národa a pro zlepšení jeho spolupráce s mezinárodním společenstvím.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

6°C

Dnes je pátek 3. února 2023

Očekáváme v 9:00 5°C

Celá předpověď