Zemřel herec František Švihlík známý třeba z Četnických humoresek

foto Herec František Švihlík (na archivním fotu).

Chrudim - Ve věku 76 let zemřel dnes v hospici v Chrudimi divadelní a filmový herec František Švihlík. ČTK to potvrdila ošetřující lékařka Marie Blažková. Švihlík vstoupil do širšího diváckého povědomí postavou policejního fotografa Němce v oblíbeném televizním seriálu Četnické humoresky. Na seriálu se nepodílel jen jako herec, ale byl také pomocným režisérem.

"František se rok a půl léčil s rakovinou, od Vánoc na tom byl hůř a chodil o francouzských holích. Asi před měsícem se jeho stav rapidně zhoršil, odvezli ho na internu do Havlíčkova Brodu a před dvěma týdny ho přesunuli do hospice v Chrudimi," řekla ČTK Marie Krajíčková, která se s hercem přátelila téměř 40 let.

Podle webu ČSFD.cz pocházel Švihlík z Horních Měcholup. Vyučil se elektromechanikem a v tomto oboru také pracoval, ale zároveň se věnoval divadlu. Jeho zkušenosti s herectvím vedly k pokusům o studium na DAMU v Praze a JAMU v Brně, neuspěl ale u přijímacího řízení.

Působil v Krušnohorském loutkovém divadle v Teplicích a dalších oblastních scénách. V roce 1987 získal angažmá v Městských divadlech pražských, kde byl až do odchodu do penze.

Jeho filmovým debutem byla postava strážného Půlnočního království v pohádce Jak se budí princezny v roce 1977. V 80. letech pak dostal menší příležitosti od významných filmových tvůrců Jiřího Svobody a Víta Olmera, v postavách sebevědomých mužů s pokřiveným morálním profilem se objevil ve filmech Antonyho šance a Bony a klid. Od 70. let pracoval Švihlík příležitostně také pro televizi. Účinkoval například v seriálech Dobrodružství kriminalistiky nebo Detektiv Martin Tomsa.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

13°C

Dnes je úterý 25. září 2018

Očekáváme v 13:00 13°C

Celá předpověď