Zemřel František Zahrádka, za totality převedl 11 lidí za hranice

foto Ilustrační foto - Někdejší agent-chodec a politický vězeň František Zahrádka převzal 12. prosince v Praze Cenu Paměti národa, kterou uděluje sdružení Post Bellum.

Praha - Zemřel člen protikomunistického odboje František Zahrádka. Bylo mu 87 let. Za totality převedl 11 lidí přes hranice. Byl nositelem státního Řádu Tomáše Garrigua Masaryka a obdržel také Cenu Paměti národa. O Zahrádkově pátečním úmrtí dnes informovala na svém facebooku organizace Junák - český skaut. Zahrádka se stal v mládí skautem a prostřednictvím Junáka se později zapojil do odboje.

František Zahrádka byl 16. listopadu mezi těmi, kdo v Praze z rukou ministr obrany Alexandra Vondry převzali osvědčení o účasti v třetím odboji. "Čest Tvé památce, bratře Františku, nezapomínáme," sdělili skauti na sociální síti. "S hlubokou lítostí jsme přijali zprávu o úmrtí Františka Zahrádky, skauta a člena protikomunistického odboje," uvedlo na twitteru ministerstvo kultury.

Zahrádka převedl první skupinu lidí za hranice již krátce po převzetí moci v Československu komunisty, v lednu 1949. Tehdy mu bylo 18 let. Během čtyř ilegálních přechodů převedl do zahraničí 11 lidí. V září roku 1949 byl ale zatčen. Prokurátor pro něho jako pro hlavní postavu odbojové skupiny požadoval trest smrti, vzhledem k nízkému věku pak Zahrádka dostal 20 let vězení. Část trestu si odpracoval v uranových dolech, na svobodu se dostal v roce 1962.

Po konci komunistické totality se Zahrádka mimo jiné podílel na vybudování Muzea 3. odboje v Příbrami a Památníku obětem komunismu Vojna u Příbrami.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

20°C

Dnes je úterý 16. října 2018

Očekáváme v 5:00 10°C

Celá předpověď