Zemřel fotbalový idol Maradona, v 60 letech podlehl infarktu

foto Argentinský fotbalista Diego Maradona s pohárem pro mistry světa po vítězství 3:2 nad Německem ve finále MS 29. června 1986.

Buenos Aires - Jeden z nejlepších fotbalistů historie Diego Maradona necelý měsíc po šedesátých narozeninách zemřel. Argentinský mistr světa z roku 1986 a idol mnoha generací dnes utrpěl srdeční zástavu. Po smrti muže, jenž má ve své vlasti status národního hrdiny, vyhlásil argentinský prezident Alberto Fernández třídenní státní smutek.

"Maradona byl a navždy bude hrdinou našeho fotbalu. Symbolem, jenž dokázal přenést barvy argentinské vlajky do každého koutu planety. Diego díky svému nepopsatelnému a nepřekonatelnému talentu definoval jednu éru. Fotbalová planeta si tě bude pamatovat navždy," uvedli v prohlášení s titulkem "Sbohem, Diego" představitelé Argentinské fotbalové federace.

Maradona v posledních týdnech opět bojoval s vážnými zdravotními problémy. Začátkem listopadu se musel podrobit náhlé operaci kvůli krvácení do mozku a po propuštění z nemocnice před dvěma týdny měl nastoupit odvykací kúru kvůli dlouhodobé závislosti na alkoholu.

Slavný fotbalista utrpěl infarkt ve svém domě v Tigre poblíž metropole Buenos Aires. Zemřel shodou okolností přesně na den 15 let po jiném talentovaném, ale problémovém fotbalistovi Georgi Bestovi, a přesně čtyři roky po svém politickém idolu Fidelu Castrovi. Portrét bývalého kubánského lídra měl Maradona vytetován na levém lýtku.

Po zprávě o Maradonově úmrtí začaly do ulic Buenos Aires proudit lidé, aby jednu z nejslavnějších postav argentinské historie uctili. Lidé si legendu připomínali i ve městě La Plata, kde až do své hospitalizace trénoval místní prvoligový tým Gimnasia y Esgrima.

Maradonovo tělo bude podle agentury AFP podrobeno pitvě, která má potvrdit příčinu úmrtí. Fotbalistovy pozůstatky pak budou tři dny vystaveny v prezidentském paláci v Buenos Aires.

Míčový kouzelník, jenž je považován za nejlepšího fotbalistu historie spolu s Brazilcem Pelém, měl vážné zdravotní potíže opakovaně kvůli svému životnímu stylu. Legendární ofenzivní hráč byl závislý na drogách, bojoval s nadváhou a srdečními problémy, kvůli nimž byl často hospitalizován.

Rodák z Lanúsu dovedl Argentinu k titulu na mistrovství světa roce 1986 v Mexiku, kde se zapsal do historie především ve čtvrtfinálovém duelu proti Anglii. K prestižnímu vítězství 2:1 nad týmem ze země, s níž měla Argentina kvůli předchozí válce o Falklandy napjaté vztahy, pomohl Maradona dvěma památnými góly. Nejprve překonal brankáře Petera Shiltona rukou, kterou později označil za "boží", a druhý gól vstřelil po úchvatném sólu ze své poloviny hřiště.

Za Argentinu odehrál Maradona 91 zápasů a vstřelil 34 gólů. Zahrál si s ní také ve finále MS 1990. V letech 2008-2010 národní tým rovněž trénoval.

Kromě rodné země je Maradona hrdinou také v Neapoli, kam přišel v roce 1984 z Barcelony. Průměrný týmu z jihu Itálie pouze 165 cm vysoký Argentinec pozvedl a vyhrál s ním dvakrát ligu, jednou domácí pohár a také Pohár UEFA.

Období Maradonovy fotbalové slávy skončilo v roce 1991, kdy po pozitivním testu na kokain dostal patnáctiměsíční distanc. Po odchodu z Neapole hrál ještě za Sevillu a doma v Argentině nastupoval za Newell's Old Boys a Bocu Juniors, kde definitivně v roce 1997 ukončil kariéru. Jeho pokus o comeback zbrzdil na MS 1994 v USA další pozitivní dopingový nález, po němž opět dostal dlouhý distanc.

Mezinárodní federace FIFA Maradonu označila v roce 2000 společně s Pelém za nejlepšího fotbalistu 20. století. Maradona vyhrál v anketě internetové hlasování, o dvacet let starší Brazilec si zase cenu FIFA vysloužil díky hlasům fotbalových funkcionářů, novinářů a trenérů. "Určitě si jednoho dne zakopeme spolu v nebi," uvedl Pelé v reakci na Maradonovo úmrtí.

Vatikán oznámil, že se za Maradonu modlí papež František. Rodák z Buenos Aires a dlouholetý fanoušek argentinského klubu San Lorenzo se se slavným hráčem několikrát setkal. "S láskou vzpomíná na chvíle, kdy se v minulých letech viděli a vzpomíná na něj ve svých modlitbách, stejně jako v minulých dnech, kdy byl informován o jeho stavu," řekl vatikánský mluvčí Matteo Bruni agentuře Reuters.

Snad si spolu zahrajeme fotbal v nebi, vzkázal Pelé Maradonovi 

Celý fotbalový svět truchlí nad úmrtím jednoho z nejlepších hráčů historie Diega Maradony. Zármutek nad ztrátou mistra světa z roku 1986 vyjádřil i legendární brazilský fotbalista Pelé nebo Neapol, kde argentinská ofenzivní hvězda strávila nejlepší roky kariéry. S Maradonou se emotivně rozloučil i jeho nástupce a bývalý svěřenec z národního týmu Lionel Messi.

Pelého, jenž je spolu s Maradonou považován za nejlepšího fotbalistu všech dob, mrzí, že jeho přátelé odchází takovým způsobem. "Smutná zpráva. Ztratil jsem skvělého přítele a svět ztratil legendu. Je třeba říct mnoho dalších věcí, ale prozatím - Bůh dej sílu tvé rodině. Doufám, že jednoho dne si spolu zahrajeme fotbal v nebi," uvedl osmdesátiletý Brazilec na instagramu.

Neapol označila zprávu o Maradonově úmrtí jako zničující ránu pro klub i celé město. "Truchlíme. Cítíme se jako boxer po knokautu. Jsme v šoku," řekl mluvčí italského klubu Nicola Lombardo. Maradona v Neapoli působil v letech 1984-1991 a tým dovedl k prvním dvěma italským titulům v historii. Prezident klubu Aurelio De Laurentiis zvažuje, že po rodákovi z Lanúsu pojmenuje stadion.

V mysli kapitána Barcelony a argentinské reprezentace Messiho, který je považován za pokračovatele "božského" Diega, zůstane Maradona napořád. "Je to hodně smutný den pro všechny Argentince a fotbal. Opustil nás, ale není pryč, protože Diego je věčný. Zůstanou mi všechny krásné chvíle, které jsem s ním prožil," uvedl na facebooku Messi, jenž pod trenérem Maradonou hrál na mistrovství světa 2010.

S Maradonou se na sociálních sítích rozloučil i hvězdný portugalský útočník Cristiano Ronaldo. "Dnes jsem řekl sbohem příteli a svět řekl sbohem nesmrtelnému géniovi. Jeden z nejlepších hráčů všech dob, bezkonkurenční kouzelník. Odchází příliš brzy, ale zanechává po sobě nekonečný odkaz a díru, která nebude nikdy zaplněna. Odpočívej v pokoji. Nikdy na tebe nezapomeneme," napsal kanonýr Juventusu Turín.

Argentinský prezident Alberto Fernández v zemi vyhlásil třídenní státní smutek. "Vzal jsi nás na vrchol světa a přinesl nám nesmírnou radost. Byl jsi největší ze všech. Děkujeme, že jsi byl, Diego. Budeš nám chybět z celého srdce," napsal Fernández na twitteru.

Poctu vzdal míčovému kouzelníkovi také někdejší anglický reprezentant Gary Lineker, který proti Maradonovi hrál v proslulém čtvrtfinále MS 1986. "Zdaleka nejlepší hráč mé generace a možná největší všech dob. Po požehnaném, ale utrápeném životě, doufejme, nakonec najde útěchu v rukou božích," uvedl Lineker na twitteru.

Maradonovu památku uctí aktéři dnešních zápasů Ligy mistrů a čtvrtečních utkání Evropské ligy minutou ticha. "Jsem hluboce zarmoucen zprávou o smrti Diega Maradony, jedné z největších a nejznámějších osobností světového fotbalu. Stal se velkolepým jako skvělý hráč díky genialitě a svému charismatu," uvedl šéf UEFA Aleksander Čeferin.

Bývalý Maradonův klub Boca Juniors dnes z úcty k legendě nenastoupí k utkání Poháru osvoboditelů proti brazilskému Internacionalu. Zápas byl odložen.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

4°C

Dnes je čtvrtek 28. ledna 2021

Očekáváme v 11:00 4°C

Celá předpověď