Zemřel dlouholetý člen skupiny Spirituál kvintet Dušan Vančura

foto Hudebník, textař a dlouholetý člen skupiny Spirituál kvintet Dušan Vančura, který oslaví své osmdesátiny s mnoha hudebními hosty 18. února ve velkém sále pražské Lucerny, poskytl 23. ledna v Praze rozhovor České tiskové kanceláři (ČTK).

Praha - Ve věku 82 let dnes náhle zemřel zpěvák a kontrabasista Dušan Vančura, dlouholetý člen nejstarší československé folkové skupiny Spirituál kvintet. Vančura zemřel v jižních Čechách, kde žil na Třeboňsku. Série již dříve naplánovaných rozlučkových koncertů skupiny se v září přesto uskuteční. ČTK to sdělil vedoucí skupiny a její zakládající člen Jiří Tichota.

"Je to velmi zlá zpráva, a to nejen profesně, ale i lidsky. My se s Dušanem známe od mládí, i když do skupiny přišel devět let po zahájení její činnosti, tak souběžně skoro od počátku zkoušel dělat něco podobného. Bylo velkým štěstím pro Spirituál kvintet, že jsme se nakonec sešli v jedné kapele. A myslím, že to, co Spirituál kvintet celou tu dobu znamenal, je spojeno s Dušanem, který se na všem podílel jako výborný autor," řekl Tichota.

Kapelník Spirituálu připomněl, že v těchto dnech vychází knížka k 60. výročí činnosti skupiny. "Dušan už ji bohužel neuvidí, i když do ní napsal moc krásné pasáže o putování po Americe a podobně. On měl velký literární talent a byl výtečným textařem," uvedl.

Spirituál kvintet zahájil 1. března sérii čtrnácti koncertů v Lucerně na rozloučení se svou šedesátiletou hudební kariérou. Stihl však do vyhlášení nouzového stavu odehrát pouze dva. Skupina měla naposledy zahrát 26. dubna. Vzhledem k tomu, že jedno vystoupení ještě přibylo, zbývá jí ještě od 1. září absolvovat celkem 13 koncertů. Nové datum posledního vystoupení v její historii je 16. září. "Koncerty už budou také vzpomínkou na Dušana, to mě opravdu nikdy nenapadlo," konstatoval Tichota. "Zrušení koncertů nemůže nastat už právě kvůli památce Dušana, kterého tam budeme připomínat. Jenom se obávám, že to bude velmi těžké. Nikdo nečekal, že to bude loučení s šedesátiletou historií kapely i s jedním z jejích nejvýznamnějších členů," dodal,

Kontrabasista, textař, hudební aranžér a překladatel Dušan Vančura se narodil 9. prosince 1937 v Užhorodu. Jako inženýr elektrotechnik 25 let pracoval ve výzkumu počítačů. V letech 1955 až 1982 byl členem Vysokoškolského uměleckého souboru (VUS). Od roku 1964 spolupracoval se skupinou Spirituál kvintet, krátce také působil ve skupině Brontosauři. Později obnovil svůj vokální soubor Antikvartet. Dva Vančurovy texty Lítáte v tom a Rozpomínání zhudebnil Jiří Pavlica a s Hradišťanem je nahrál na album Vteřiny křehké.

Spirituál kvintet, jehož repertoár sahá od lidových moravských písní, renesančních, pražských, irských a skotských balad až ke gospelům a spirituálům, byl založen v roce 1960 jako mužské kvarteto. Vedle Tichoty stáli u jeho zrodu basista Ivo Mach, tenor Miroslav Keller a baryton Miloslav Kastelovič.

Koncerty Spirituál kvintetu bývaly vyprodané už za komunistického režimu, kdy na nich zněly mimo jiné známé protestsongy Až se k nám právo vrátí nebo Za svou pravdou stát. Kapela proto opakovaně bojovala s hrozbou zákazu vystupování.

Spirituál kvintet, který otevřel éru československého folku, se po roce 1986 zprofesionalizoval. V listopadu 1990 pak skupina zpívala na Václavském náměstí s dvěma prezidenty Georgem Bushem a Václavem Havlem. Za sebou má Spirituál kvintet tisíce vystoupení, prodal statisíce desek.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

6°C

Dnes je pondělí 1. března 2021

Očekáváme v 7:00 2°C

Celá předpověď