Zemřel dirigentský velikán Bernard Haitink, bylo mu 92 let

foto Zemřel nizozemský dirigent Bernard Haitink (na snímku z roku 2009), který patřil k velkým osobnostem klasické hudby poválečné éry. Bylo mu 92 let.

Londýn - Zemřel nizozemský dirigent Bernard Haitink, který patřil k velkým osobnostem klasické hudby poválečné éry. Bylo mu 92 let. S odvoláním na jeho management o tom dnes informovala agentura AP, podle které zemřel ve čtvrtek ve svém domě v Londýně.

Haitink stál téměř tři desetiletí v čele prestižního Královského orchestru Concertgebouw v Amsterodamu, kde zavedl vánoční koncerty nebo televizní přenosy z vystoupení. Ve funkci skončil v roce 1988. Byl také stálým hostem Londýnské filharmonie a Bostonských symfoniků, vedl evropský Orchestr mládeže nebo soubor londýnské Královské opery.

Dirigent uznávaný pro svou vytříbenost se narodil v Amsterodamu 4. března 1929. Studoval amsterdamskou konzervatoř, kromě dirigování se věnoval i houslím a jako houslista také začal profesionální kariéru. V polovině 50. let získal dirigentské místo u nizozemských rozhlasových filharmoniků a roku 1959, v pouhých třiceti letech, po náhlém úmrtí Eduarda van Beinuma převzal Concertgebouw.

Je i držitelem dvou cen Grammy, mimo jiné když v roce 2004 získala ocenění za nejlepší operní nahrávku Její pastorkyňa Leoše Janáčka, kterou dirigoval.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

16°C

Dnes je středa 25. května 2022

Očekáváme v 21:00 14°C

Celá předpověď