Zemřel bývalý státní zástupce Arif Salichov, bylo mu 66 let

foto Ilustrační foto - Jihlavský státní zástupce Arif Salichov seznámil 7. srpna v Jihlavě novináře s výsledky vyšetřování údajné korupční kauzy vicepremiéra a ministra pro místní rozvoj Jiřího Čunka a potvrdil, že zastavil jeho trestní stíhání.

Jihlava - Dnes zemřel bývalý státní zástupce Arif Salichov. Narodil 28. března 1951 v Jihlavě, byl také spisovatelem a dva roky členem jihlavského zastupitelstva. Jako státní zástupce opakovaně odmítl stíhat Jiřího Čunka (KDU-ČSL) kvůli údajné korupci. Jihlavské zastupitelstvo opustil v polovině roku 2016 ze zdravotních důvodů. "O úmrtí pana Salichova dnes informovala jeho rodina," řekl ČTK mluvčí jihlavské radnice Radek Tulis.

Kauzou tehdejšího vicepremiéra a předsedy lidovců, nynějšího zlínského hejtmana Jiřího Čunka, který údajně přijal úplatek od realitní společnosti, se začal Salichov zabývat v červnu 2007 z rozhodnutí Nejvyššího státního zastupitelství. Následně odvolal policejního vyšetřovatele Milana Šošovičku a v srpnu 2007 Čunkovo stíhání zastavil kvůli procesním pochybením. Renáta Vesecká tehdy jako nejvyšší státní zástupkyně nařídila doplnění kauzy a vydání nového rozhodnutí. Salichov znovu konstatoval, že se trestný čin nestal, a stíhání zastavil podruhé v listopadu 2007. Své rozhodnutí odůvodňoval mimo jiné nesrovnalostmi ve výpovědích hlavní svědkyně Marcely Urbanové.

Čunka vyšetřovala policie proto, že v roce 2002, kdy byl starostou Vsetína, údajně převzal od firmy HB Real úplatek 500.000 korun. Měl za něj zajistit prodej většinového podílu města ve firmě Vsetínské byty.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

11°C

Dnes je čtvrtek 21. února 2019

Očekáváme v 5:00 1°C

Celá předpověď