Zemřel britský hudebník Gary Brooker, který vedl kapelu Procol Harum

foto Kytara, hudba, festival, koncert - ilustrační foto.

Londýn - Ve věku 76 let zemřel hudebník Gary Brooker, který přes 50 let vedl proslulou britskou skupinu Procol Harum. Informovala o tom dnes stanice BBC s odkazem na prohlášení kapely a hudebního vydavatelství, které se zpěvákem spolupracovalo. Kapelu na konci 60. let proslavila skladba A Whiter Shade of Pale, která je považována za jeden z nejprodávanějších singlů v dějinách britské hudby.

Brooker podle stanice BBC zemřel o víkendu ve svém domě. Hudebník trpěl rakovinou.

"Osvětlil každou místnost, kam vstoupil, a jeho vlídnost k mnohojazyčné rodině fanoušků byla legendární," uvedli Brookerovi kolegové z kapely. Ti také ocenili jeho "žíravý důvtip", "občasnou tvrdohlavou výstřednost", integritu a osobnost.

Brooker, jenž se narodil ve východním Londýně, zformoval svou první kapelu ve 14 letech. V roce 1966 pak založil skupinu Procol Harum, která následující rok vydala skladbu A Whiter Shade of Pale, kterou BBC označuje za "hymnu zamilovaného léta". S deseti miliony prodaných kopií se jednalo o jednu z nejúspěšnějších skladeb v dějinách britské hudby.

Na konci 70. let se Brooker rozhodl pro kariéru sólisty, když se kapela rozpadla. S jedním z bývalých členů kapely se pak Brooker soudil ohledně autorství nejznámější skladby. Matthewovi Fisherovi nakonec úřady uznaly právo na část výdělků z prodeje a hraní písně. Brooker na začátku 90. let ale kapelu obnovil a ta koncertovala až do roku 2020, kdy jí zkřížila plány pandemie covidu-19. Za svou kariéru Brooker vystoupil i s dalšími známými hudebníky, například s Ericem Claptonem, Ringo Starrem či Paulem McCartneym.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

1°C

Dnes je úterý 7. února 2023

Očekáváme v 9:00 -4°C

Celá předpověď