Zemřel autoritářský zimbabwský exprezident Mugabe, bylo mu 95 let

foto Ilustrační foto - Prezident Zimbabwe Robert Mugabe.

Harare - Někdejší dlouholetý autoritářský prezident Zimbabwe Robert Mugabe dnes zemřel ve věku 95 let po dlouhé nemoci, informovala zahraniční média. Mugabe vládl státu na jihu Afriky "železnou rukou" od získání nezávislosti na někdejší koloniální mocnosti Británii v roce 1980 až do chvíle, kdy rezignoval pod tlakem armády v roce 2017. Zimbabwe mu dnes udělilo status národního hrdiny.

Podle nejmenovaného zimbabwského diplomatického představitele zemřel Mugabe v 04:40 SELČ v Singapuru, kde byl hospitalizován od dubna. Exprezident se v uplynulých deseti letech v Singapuru léčil opakovaně.

O Mugabeho úmrtí na twitteru informoval také současný prezident Emmerson Mnangagwa. Ten ve svém příspěvku Mugabeho nazval "otcem zakladatelem Zimbabwe" a uvedl, že jeho smrt oznamuje s "hlubokým zármutkem".

Mnangagwa dnes sdělil, že vládnoucí Vlastenecká fronta (ZANU-PF) Mugabeho prohlásila za národního hrdinu a zároveň vyhlásila státní smutek, který bude země držet po dobu několika dní do státníkova pohřbu.

Na zprávu o Mugabeho skonu reagovala řada státníků. Jihoafrický prezident Cyril Ramaphosa uvedl, že bitva Zimbabwe za nezávislost byla inspirací pro boj sousední JAR proti politice apartheidu. Nigerijský prezident Muhammadu Buhari na twitteru sdělil, že oběti, které Mugabe přinesl při úsilí o politickou a ekonomickou emancipaci svého lidu, nebudou nikdy zapomenuty. Keňský prezident Uhuru Kenyatta nařídil, aby vlajky v zemi byly od sobotního úsvitu do nedělního západu slunce spuštěny na půl žerdi.

"Mnoho důležitých mezníků v moderní historii Zimbabwe je spojeno se jménem Roberta Mugabeho. Měl obrovský osobní přínos v boji za nezávislost vaší země a za vybudování institucí zimbabwského státu," uvedl ruský prezident Vladimir Putin. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí Keng Šuang uvedl, že Mugabe byl výborný státník, který bránil nezávislost své země, stavěl se proti vnějšímu vměšování a podporoval spolupráci s Čínou.

Na Mugabeho působení v čele Zimbabwe se však objevily i kritické názory. "Nejdříve je potřeba říci, že o mrtvých jen v dobrém. To ale neplatí, pokud zabili tolik lidí jako Mugabe," řekl rádiu BBC George Walden, který se v roce 1979 účastnil vyjednávání, jež vedla k nezávislosti tehdejší britské kolonie. Walden zmínil, že tehdy zažil Mugabeho "lepší dny", nicméně postupem času se z něj stalo "opravdové monstrum".

"Samozřejmě vyjadřujeme naši soustrast těm, kteří truchlí, nicméně pro mnohé byl překážkou lepší budoucnosti," uvedla mluvčí britského premiéra v zatím jediné západní reakci na Mugabeho úmrtí. "Pod jeho vládou Zimbabwané velice trpěli, jelikož jejich zemi uvrhnul do chudoby a schvaloval násilnosti namířené proti nim," dodala s tím, že jeho rezignace v roce 2017 byla pro zemi bodem obratu k lepší budoucnosti.

Organizace na ochranu lidských práv Amnesty International v prohlášení uznala Mugabeho "významné úspěchy" na poli zdravotní péče a vzdělávání, kterých dosáhl po příchodu k moci, zároveň však odsoudila jeho pozdější vládu a její dopad na lidská práva v zemi. "I když se stavěl do role zachránce Zimbabwe, Robert Mugabe způsobil trvalé škody obyvatelům země i její reputaci," uvedla zástupkyně organizace pro jižní Afriku.

Mugabe se narodil 21. února 1924, dálkově studoval filozofii a ekonomii v Jihoafrické republice a práva v Británii. V roce 1960 se zapojil do černošského boje proti nadvládě bělošské menšiny a několikrát byl za svou politickou činnost v tehdejší Rhodesii vězněn. V prosinci 1979 se zúčastnil ústavní konference v Londýně, která rozhodla o budoucnosti země.

V nově vzniklém Zimbabwe byl Mugabe nejprve premiérem, funkci prezidenta získal v prosinci 1987 a od té doby vyhrál patery prezidentské volby. V době své abdikace byl ve svých třiadevadesáti letech nejstarší hlavou státu na světě. Mugabe po sobě zanechal Zimbabwe s rozvrácenou ekonomikou, kterou sužuje vysoká nezaměstnanost, hyperinflace a nedostatek potravin.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

5°C

Dnes je úterý 10. prosince 2019

Očekáváme v 21:00 -1°C

Celá předpověď