Zemřel autor znělky Jamese Bonda, britskému skladateli bylo 94 let

foto Britský skladatel Monty Norman (na archivním snímku z 19. března 2001).

Londýn - Ve věku 94 let dnes zemřel britský skladatel Monty Norman, navždy spjatý s filmovými dobrodružstvími Jamese Bonda. Norman před 60 lety složil původní znělku filmového agenta 007, která v té či oné podobě doprovázela všech 25 snímků série. Informace o úmrtí se objevila na Normanově oficiální webové stránce. Černobílou fotografii usmívajícího se skladatele doprovází oznámení: "Se zármutkem přinášíme zprávu, že Monty Norman 11. července 2022 zemřel po krátké nemoci."

Normanovo nejznámější dílo vzniklo pro první film z bondovské ságy Dr. No z roku 1962 se Seanem Connerym v hlavní roli. Producenti ovšem s Normanovou verzí nebyli zcela spokojeni a nechali ji upravit velikánem filmové hudby Johnem Barrym, píše AFP. Proto se rozšířila představa, že autorem proslulé znělky je Barry, který do své smrti v roce 2011 vytvořil hudební doprovod pro asi desítku filmů o Jamesi Bondovi. Barry byl kdysi jako autor označen i v britském listu Sunday Times, na němž pak Norman vysoudil odškodné ve výši 30.000 liber (dnes 872.000 Kč).

Skladatel, jehož rodné jméno znělo Norman Noserovitch, se narodil v Londýně do židovské rodiny a svou první kytaru dostal, když mu bylo 16, píše agentura AP. Vystupoval s big bandy či po boku komika Bennyho Hilla, později psal skladby pro britské rockové průkopníky Cliffa Richarda a Tommyho Steelea a podílel se také na několika muzikálech.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

1°C

Dnes je pondělí 6. února 2023

Očekáváme v 9:00 -2°C

Celá předpověď