Zemětřesení na indonéském ostrově Lombok má už 319 obětí

foto Následky zemětřesení na indonéském ostrově Lombok.

Jakarta - Na 319 mrtvých vzrostla bilance nedělního zemětřesení, které postihlo indonéský ostrov Lombok. Informoval o tom indonéský ministr bezpečnosti Wiranto. Předchozí údaje centrálních úřadů hovořily o 164 obětech. Ve čtvrtek Lombok zasáhly další mohutné otřesy, tentokrát o síle 6,2 stupně, oznámil indonéský meteorologický úřad. Lidé vybíhali v panice na ulici a mnohé budovy se zřítily.

Nedělní zemětřesení mělo intenzitu 6,9 stupně. Podle představitele lombocké pobočky Červeného kříže bylo mimořádně ničivé a některé vesnice otřesy zcela srovnaly se zemí. Následných otřesů pak od neděle bylo podle serveru BBC News již na 350.

Na ostrově v té době bylo i několik desítek českých turistů, z nichž většina cestovala individuálně a následně se přesunula na ostrov Bali. V této populární destinaci, kde je nyní hlavní sezona, je kolem 500 českých turistů, řekl ČTK místopředseda Asociace cestovních kanceláří Jan Papež.

"Podle nejnovějších informací je mrtvých 319," prohlásil na dnešní tiskové konferenci ministr bezpečnosti Wiranto. Ministr se tak vyjádřil po schůzce představitelů jednotlivých regionálních a státních úřadů, jejímž cílem bylo sjednotit bilanci obětí, která se z různých zdrojů zásadně lišila.

Bilance obětí neštěstí zřejmě ještě poroste, uvedl mluvčí indonéského úřadu pro řešení přírodních katastrof Sutopo Purwo Nugroho a upozornil, že záchranáři stále prohledávají trosky a postupně se dostávají do odlehlejších částí ostrova. Pomoc se podle něj stále ještě nedostala do některých izolovaných oblastí na severu Lomboku.

Během nedělního zemětřesení bylo zničeno bezmála 68.000 domů, bez střechy nad hlavou tak podle posledních informací zůstává zhruba 280.000 lidí. Těžce zraněno bylo nejméně 1400 lidí. Červený kříž uvedl, že se nyní soustředí na pomoc pro zhruba 20.000 lidí.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

27°C

Dnes je úterý 18. června 2019

Očekáváme v 17:00 27°C

Celá předpověď