Zemědělští zaměstnavatelé a odbory dohodli růst tarifů o 6,5 pct

foto Traktor na poli, zemědělství - ilustrační foto.

Praha - Zaměstnavatelé v zemědělství se dnes dohodli s odboráři na zvýšení minimálních mzdových tarifů pro příští rok o 6,5 procenta. Nejnižší tarify vzrostou výrazněji. ČTK to dnes sdělil předseda Zemědělského svazu ČR Martin Pýcha a potvrdili zástupci odborů. Odboráři chtěli nárůst tarifů o osm procent, zaměstnavatelé ustoupili z nabídky pětiprocentního zvýšení.

Od letošního roku stouply minimální mzdové tarify o 6,1 procenta. Průměrná mzda v oboru činila 23.713 korun měsíčně, prohloubil se tak rozdíl proti mzdám v národním hospodářství. Průměrná hrubá mzda v ČR ve třetím čtvrtletí činila 31.516 Kč.

Nárůst minimálních mzdových tarifů je významně ovlivněn zvýšením minimální mzdy, poukázal Pýcha. Dva nejnižší tarifní stupně tak stoupnou o 9,5 procenta a 8,8 procenta, ostatní tarify se zvýší shodně o šest procent. Vzroste také možný příspěvek zaměstnavatele na penzijní připojištění o 200 korun měsíčně, což bude platit do roku 2021.

Dohoda o tarifech je součástí kolektivní smlouvy, kterou dnes podepsali zástupci Zemědělského svazu ČR, Českomoravského svazu zemědělských podnikatelů a Odborového svazu pracovníků zemědělství a výživy - Asociace svobodných odborů ČR. Podle Pýchy by se platnost smlouvy měla rozšířit na všechny subjekty v zemědělství, lesním a vodním hospodářství.

"Zvýšení minimální mzdy, vývoj mezd v celé ekonomice spolu s nedostatkem pracovní síly tlačí na růst mezd také v zemědělství," uvedl Pýcha. V letošním roce v sektoru zemědělství, lesnictví a rybářství podle svazu vzrostou mzdy zhruba o sedm procent.

Loni klesl počet pracovníků v zemědělských podnicích o 0,2 procenta na zhruba 100.000 lidí. Zpomaluje se tak dlouholetý úbytek, předloni byl pokles 0,7 procenta. Přes 42 procent pracovníků v oboru je ve věku mezi 45 a 59 lety. Podíl pracovníků v zemědělství tvoří 1,9 procenta celkové zaměstnanosti v zemi.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

25°C

Dnes je pondělí 19. srpna 2019

Očekáváme v 5:00 19°C

Celá předpověď