Zemědělský fond zpracovává dotace pro Agrofert, Babiš není ve střetu zájmů

foto Mimořádná schůze Poslanecké sněmovny, 3. května 2022, Praha. Bývalý premiér Andrej Babiš.

Praha - Žádosti o investiční dotace pro firmy z holdingu Agrofert ze svěřenských fondů bývalého premiéra Andreje Babiše (ANO) od 29. listopadu loňského roku zpracovává Státní zemědělský intervenční fond (SZIF) podle standardních postupů. Na Babiše jako řadového poslance se již nevztahují příslušná omezení vyplývající ze zákona o střetu zájmů a není ani jinou osobou podílející se na plnění rozpočtu podle evropského nařízení. Fond to uvedl na svých webových stránkách. SZIF kvůli auditnímu šetření Evropské komise (EK) pozastavil od 2. srpna 2018 administraci projektů z holdingu. Ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL) minulý týden uvedl, že smlouvy týkající se těchto projektů se budou ukončovat.

Zákon uvádí, že investiční dotaci nebo investiční pobídku nesmí dostat obchodní společnost, ve které má člen vlády či jím ovládaná osoba aspoň čtvrtinový podíl. Ustanovení se dostalo do zákona zhruba před pěti lety spolu s omezením vlastnictví médií. Novela tedy dostala přezdívku "lex Babiš".

EK na základě výsledků auditu ČR uložila sankci ve výši 3,27 milionů eur, což je podle aktuálního kurzu zhruba 78,8 milionu korun. Součástí je sankce za Babišův střet zájmů ve výši 30.606 eur (zhruba 754.000 Kč). Částka se týká dotace pro společnost Schrom Farms z holdingu Agrofert, která byla vyplacena před začátkem auditu.

Vláda měla možnost se proti sankci bránit u Soudního dvora EU, minulý týden ale Nekula oznámil, že žalobu podávat nebude. Nekula k tomu doplnil, že nyní bude SZIF nyní přistoupí ke zpětnému vymáhání peněz vyplacených společnosti Schrom Farms a projekty a u projektů, které byly preventivně kvůli střetu zájmů pozastaveny, budou ukončovány smlouvy.

SZIF ve svém komentáři k rozhodnutí EK už dříve uvedl, že podání žaloby doporučil, aby získal závazné soudní rozhodnutí jak postupovat a v případě nepodání žaloby se bude postupovat podle národní legislativy. Fond už dříve také uvedl, že zákon o střetu zájmů říká, že "je zakázáno poskytnout dotaci podle právního předpisu upravujícího rozpočtová pravidla" a obsahuje jasný výčet poskytovatelů dotací, kteří se zákonem musí řídit. Fond mezi nimi ale není, jeho činnost se řídí vlastním zákonem a dlouhodobě zastává názor, že zákon o střetu zájmů se na dotace, které SZIF poskytuje, nevztahuje.

Holding Babiš vlastnil do února 2017, kdy kvůli zákonu o střetu zájmů své akcie vložil do svěřenských fondů. Podle státní Evidence skutečných majitelů reálným vlastníkem holdingu, stále ho ovládá také podle auditu EK.

Agrofertu loni meziročně stouply konsolidované tržby o 15 procent na 184,8 miliardy korun. Zisk po zdanění stoupl na 5,8 miliardy korun ze 3,8 miliardy Kč v roce 2020. Koncern sdružuje téměř 200 firem. Působí v chemickém průmyslu, zemědělství a potravinářství. Kromě toho vlastní také lesnické společnosti, podniká také v segmentu pozemních technologií a technice, logistice, dopravě či v médiích.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

4°C

Dnes je pondělí 28. listopadu 2022

Očekáváme v 9:00 3°C

Celá předpověď