Česko a Japonsko podepsaly nový plán strategické spolupráce

foto Ilustrační foto - Ministr zahraničí Jakub Kulhánek.

Praha - Český ministr zahraničních věcí Jakub Kulhánek a jeho japonský protějšek Tošimicu Motegi dnes ve Varšavě podepsali nový plán strategické spolupráce mezi oběma zeměmi. Učinili tak na okraj jednání ministrů visegrádské čtyřky (V4 - Česko, Maďarsko, Polsko a Slovensko) a Japonska, které zorganizovalo polské předsednictví V4.

Mezi prioritní oblasti spolupráce Česka a Japonska budou na základě akčního plánu pro období 2021 až 2025 patřit kromě ekonomiky také věda, inovace a obchod. Součástí je i spolupráce v oblasti bezpečnosti a multilaterální diplomacie. Japonsko je po Číně a Jižní Koreji třetí zemí v Asii, se kterou má Česko takto upravené vztahy.

Země V4 na setkání s Motegim vyzvaly Japonsko, aby prohloubilo své hospodářské angažmá ve střední Evropě. Podle agentury MTI to uvedl šéf maďarské diplomacie Péter Szijjártó, podle nějž by spolupráce mohla v regionu nastartovat ekonomický rozmach po skončení covidové pandemie. Za možnou oblast japonského působení maďarský ministr označil středoevropské infrastrukturní projekty, zejména pak uvažovanou vysokorychlostní železnici spojující Maďarsko, Slovensko, Česko a Polsko.

Dnešní jednání na Královském hradě ve Varšavě se věnovalo také společným projektům V4 a Japonska na západním Balkáně, které bude možné podpořit prostřednictvím Mezinárodního visegrádského fondu. "Ceníme si japonského zájmu o podporu politické a ekonomické transformace zemí západního Balkánu," uvedl na twitteru Kulhánek. Podle Szijjártóa by se tyto projekty měly týkat především zdravotnictví a vzdělávání.

Motegi v rozhovoru, který v předvečer schůzky otiskl polský list Rzeczpospolita, prohlásil, že se těší na jednání o perspektivách prohlubování spolupráce s V4 a také o budování nového řádu po pandemii covidu-19. "Stoupá význam upevňování spolupráce mezi Japonskem a Evropskou unií, včetně Polska a dalších zemí V4, při zachování a posilování mezinárodního řádu, založeného na právním státu a vyznačujícího se svobodou a otevřeností," prohlásil japonský ministr.

Podle tiskové zprávy českého ministerstva zahraničí je Japonsko je druhým největším investorem v ČR a druhým nejdůležitějším obchodním partnerem Česka v Asii. Obrat obchodní výměny v roce 2020 dosáhl 3,8 miliardy dolarů (80,2 miliardy korun). Celkem 260 japonských firem v současné době zaměstnává v ČR přes 50.000 lidí.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

24°C

Dnes je úterý 22. června 2021

Očekáváme v 5:00 19°C

Celá předpověď