Summit G7 se postavil za Ukrajinu a připravuje další protiruské sankce

foto Summit lídrů skupiny G7 a zástupců EU v bavorském alpském zámku Elmau, 27. června 2022.

Berlín - Šéfové států a vlád skupiny velkých světových ekonomik G7 se dnes po jednání s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským jasně postavili za Kyjev, který přes čtyři měsíce vzdoruje ruské invazi. Slíbili, že Ukrajina si rozhodne o své budoucnosti výhradně sama, a zároveň ohlásili další vystupňování tlaku na ruského prezidenta Vladimira Putina. Zelenskyj státníky požádal o další zbraně a další protiruské sankce. Podle USA už G7 další odvetná opatření připravuje, cílit mají mimo jiné na ruský zbrojní průmysl a možná i na vývoz ruské ropy.

Skupina G7, kterou tvoří Německo, Británie, Francie, Itálie, Japonsko, Kanada a USA a jejíchž schůzek se tradičně účastní i zástupci Evropská unie, jedná od neděle v bavorském alpském zámku Elmau. Zelenskyj, který se dnes připojil prostřednictvím videopřenosu, podle agentury Reuters požádal o sankce, protiletecké systémy a pomoc s vývozem obilí.

Společné prohlášení G7 další sankce i vojenskou podporu Ukrajině slíbilo. Státníci uvedli, že Kyjev bude podporu Západu dostávat, dokud to bude třeba. Ruskou válku odsoudili jako brutální, nevyprovokovanou, neospravedlnitelnou a nelegální a také kritizovali ruskou jadernou rétoriku včetně ruského záměru umístit v Bělorusku rakety schopné nést jaderné hlavice. Rovněž chtějí, aby pachatelé i strůjci válečných zločinů na Ukrajině byli potrestáni v souladu s mezinárodním právem.

G7 vyzvala Rusko, aby dodržovalo humanitární právo a aby odblokovalo ukrajinské přístavy pro vývoz obilí. Skupina chce také vystupňovat politické a hospodářské sankce vůči Rusku. Zástupce americké vlády dnes na summitu novinářům řekl, že nově připravované sankce postihnou mimo jiné ruský zbrojní průmysl či osoby odpovědné za válečné zločiny na Ukrajině. Možností je i zavedení cenového stropu na ruskou ropu, toto opatření ale zatím nemá jednoznačnou podporu Evropské unie.

Již v neděli americký prezident Joe Biden ohlásil, že USA, Kanada, Británie a Japonsko zakážou dovoz zlata z Ruska a že se k opatření přidají i zbývající členové G7. Německý kancléř Olaf Scholz, který summit hostí, řekl v rozhovoru s televizí ZDF, že o zákazu dovozu ruského zlata musí rozhodnout EU.

Po skončení dnešních jednání Scholz novinářům řekl, že Rusko svým vpádem na Ukrajinu natolik otřáslo mezinárodním uspořádáním, že ve vztahu s Moskvou se už nelze vrátit do stavu před invazí. Poznamenal, že Rusko porušilo všechny mezinárodní ujednání a zásady. "Mimo jiné i to, že hranice nelze měnit silou," upozornil kancléř.

Scholz také varoval před pádem do pasti ruského prezidenta Vladimira Putina, že svět je rozdělen na Západ a všechny ostatní. I proto Scholz pozval do Elmau zástupce Indonésie, Indie, Jihoafrické republiky, Argentiny a Senegalu, se kterými G7 odpoledne jednala o energetické bezpečnosti a ochrany klimatu. Podle kancléře má účast těchto zemí ukázat jednotu demokratického světa.

Ve společném prohlášení pak G7, EU, Argentina, Indie, Indonésie, Senegal a Jihoafrická republika uvedly, že chtějí urychlit přechod ke klimaticky neutrálnímu hospodářství a zároveň si zajistit energetickou bezpečnost. V dokumentu se státníci přihlásili k dřívějším klimatickým závazkům a slíbili, že budou hledat možnosti, jak při stávající výrobě energie snížit produkci uhlíku.

Skupina G7 s hosty vydala večer ještě další prohlášení, ve kterém se státy zavázaly k posílení demokratických struktur, k podpoře demokracie ve světě a k dodržování mezinárodního řádu a ocenily všechny obránce demokratických systémů, kteří se staví proti útlaku a násilí.

Společné prohlášení dnes vydali také Biden a šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová, kteří ocenili energetickou spolupráci USA a EU na cestě k nezávislosti na ruských energetických surovinách. Společně konstatovali, že Rusko využívá plyn jako politickou a ekonomickou zbraň.

Summit G7 tradičně doprovázejí demonstrace klimatických aktivistů a odpůrců globalizace. Protesty jsou ale omezené, počty účastníků výrazně zaostávají za původními očekáváními. Demonstrace zůstávají poklidné.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

29°C

Dnes je úterý 16. srpna 2022

Očekáváme v 21:00 24°C

Celá předpověď