Země EU uvolňují opatření, Rusko hlásí rekordní přírůstky obětí

foto Žena v roušce v Petrohradu, 21. května 2020.

Berlín/Moskva/Madrid - Zatímco země Evropské unie se snaží alespoň částečně navracet k normálnímu životu po utlumení epidemie způsobené koronavirem, ve velkých státech světa si nákaza vybírá stále krutou daň. Brazílie a Rusko hlásí rekordní denní přírůstky zemřelých.

Celkový počet infikovaných ve světě je podle Univerzity Johnse Hopkinse (JHU) přes 5,1 milionu, obětí je globálně více než 335.000. Vyléčily se více než dva miliony lidí. Hlavní světová ohniska koronavirové nákazy se po Číně a jihu a západu Evropy přesunula na americký kontinent.

Rekordní denní přírůstek 150 mrtvých hlásí Rusko, které dosud evidovalo dohromady 3294 zemřelých. Řádově nižší počet obětí oproti některým jiným velkým zemím však vyvolává pochybnosti o spolehlivosti ruských statistik. V nejrozlehlejší zemi světa totiž testy prokázaly už 326.448 případů nákazy koronavirem.

Evropa se zdá mít už několik týdnů nejhorší za sebou. V Německu podle dnešních údajů Institutu Roberta Kocha (RKI) ve čtvrtek přibylo 460 nových případů nákazy koronavirem a dalších 27 úmrtí Celkem se infekce v zemi s 83 miliony obyvatel od propuknutí epidemie potvrdila u 177.212 lidí, z nichž 8174 zemřelo. Denní bilance nově nakažených v Německu v porovnání s předchozím dnem klesla o bezmála 300. RKI ale neobdržel data z jihoněmeckého Bádenska-Württemberska, které je jednou z nejpostiženějších spolkových zemí, s těmito daty by byl pokles dost možná o zhruba 100 nižší. Nejhůře zasaženou spolkovou zemí v Německu je i nadále s Českem sousedící Bavorsko, kde se od počátku epidemie nakazilo přes 46.000 lidí.

V další sousední zemi, Polsku, počet nakažených překonal hranici 20.000; tamní ministerstvo zdravotnictví jich eviduje 20.379. Z nich 973 zemřelo. Nejvíce případů nákazy připadá na Slezské vojvodství, kde se podobně jako v Moravskoslezském kraji nákaza rozšířila mezi horníky v dolech.

Británie za uplynulý den opět hlásí přes 350 mrtvých. Počet úmrtí oficiálně spojovaných s covidem-19 tam narostl na celkových 36.393 a počet zjištěných případů infekce stoupl o skoro 3300, což je více než v předešlých dnech. V rámci další fáze boje proti nákaze zavede vláda povinnou 14denní izolaci pro většinu cestujících přicházejících na britské území. V platnost vstoupí 8. června a za její porušení bude hrozit pokuta.

V Itálii zemřelo za poslední den 130 lidí s koronavirem, což je o 26 méně než o den dříve. Počet potvrzených případů nákazy se tam dnes zvýšil o 652 na celkových 228.658. Ze všech dosud potvrzených případů nákazy koronavirem se v Itálii už 136.720 lidí uzdravilo a 32.616 zemřelo. V počtu těchto úmrtí je Itálie třetí nejpostiženější zemí na světě po USA a Británii.

Španělsko dnes oznámilo 56 dalších úmrtí s covidem-19 a 446 nově potvrzených případů infekce, celkem se v zemi dosud potvrdilo 234.824 nakažených, z nichž 28.628 zemřelo. Tamní ministerstvo zdravotnictví dnes také oznámilo, že od pondělka postoupí do další fáze uvolňování i dvě nejvíce postižené oblasti země - madridský region a metropolitní oblast Barcelony.

Francie dnes poprvé od začátku pandemie nezveřejnila nové denní údaje ohledně počtu zemřelých v souvislosti s covidem-19. Aktualizovaná čísla ohlásí až v pondělí. Ve čtvrtek úřady hlásily celkem 28.215 úmrtí, čtvrtý nejvyšší počet ze všech zemí na světě po USA, Británii a Itálii. V zemi však nadále klesají počty lidí zotavujících se po nákaze v nemocnicích i na jednotkách intenzivní péče.

Mnohé evropské země v posledních dnech a týdnech zmírňují protiepidemická opatření přijatá většinou v březnu. Patří mezi ně i postupné uvolňování cestování přes hranice. Své hranice otevřelo lidem ze zemí EU a z schengenského prostoru Bulharsko. Po příjezdu však musí cestující strávit 14 dní v karanténě. Kypr od příštího měsíce povolí komerční lety z některých zemí s nízkým výskytem koronavirové nákazy- od 20. června tak budou moci do řecké části tohoto středomořského ostrova i turisté z ČR, podmínkou je ale maximálně tři dny staré potvrzení o negativním testu na koronavirus. Turecko plánuje zahájit turistickou sezónu už koncem tohoto měsíce a pro zahraniční turisty se chce otevřít v polovině června. Podmínkou vstupu má být aktuální potvrzení o negativním testu, či negativní výsledek testu po příletu.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

12°C

Dnes je úterý 29. září 2020

Očekáváme v 21:00 11°C

Celá předpověď