Zemanovi je Blatného líto, podle Babiše není výměna ministrů na stole

foto Ilustrační foto - Prezident Miloš Zeman (vpravo) na zámku v Lánech 27. října 2020 přijal kandidáta na ministra zdravotnictví, je jím náměstek ředitele Fakultní nemocnice v Brně Jan Blatný.

Praha - Prezidentu Miloši Zemanovi je líto ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO). Pozoruje na něm syndrom vyhoření. Kdyby si ministr odpočinul, možná by to bylo k dobrému. Zeman to dnes řekl televizi CNN Prima News. Premiér Andrej Babiš (ANO) zopakoval, že výměna Blatného aktuálně není na stole.

"Ale znova opakuji, nebyl to špatný ministr. Udělal kus práce. A teď mně připadá, že už je velmi, velmi unavený," odpověděl prezident na dotaz, zda by měl Blatný skončit. Dodal však, že změna ve vládě je v kompetenci premiéra Andreje Babiše (ANO). Řekl, že pokud mu premiér nějaký návrh změn ve vládě předloží, pak mu bez váhání rád vyhoví.

Babiš v pátek na tiskové konferenci po jednání vlády vyloučil možnost, že by do konce března měli skončit ministři zdravotnictví Blatný a zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) a že by si tyto resorty vyměnily ANO a ČSSD.

Televize CNN Prima News v pátek uvedla, že vládu by měl opustit vedle Blatného i ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček z ČSSD. Místo Blatného by podle televize měl nastoupit bývalý hejtman Kraje Vysočina Jiří Běhounek. Sociální demokracie by tak získala ministerstvo zdravotnictví, ale přišla by o ministerstvo zahraničí. Zeman dnes o Běhounkovi řekl, že to byl úspěšný hejtman i úspěšný předseda asociace krajů a je to velmi schopný krizový manažer. O státním tajemníkovi na ministerstvu zahraničí Miloslavu Staškovi bez bližších souvislostí řekl, že pracuje v tomto oboru téměř 30 let a nelze pochybovat o jeho schopnostech.

Běhounek k informacím o tom, že by mohl nahradit ministra zdravotnictví Blatného, dnes ČTK řekl, že zatím žádné jednání neproběhlo a žádná nabídka nepadla.

"Mně je ho (Blatného) líto. Já už jsem mu to říkal, říkal jsem při jeho jmenování, že přichází z parku do džungle a ta džungle ho sežrala," řekl dnes Zeman na adresu Blatného. Dodal, že by bylo sprosté se Blatnému posmívat. "Já vzhledem k některým jeho tiskovým konferencím na něm pozoruji syndrom vyhoření," uvedl. "Takže soucit, poděkování za vykonanou práci. Ale na druhé straně vidět k smrti vyčerpaného člověka, je smutné. A kdyby si odpočinul, možná, že by to bylo k dobrému," míní Zeman. "Ale znova opakuji, nebyl to špatný ministr. Udělal kus práce. A teď mně připadá, že už je velmi, velmi unavený," dodal.

Lékař a docent v oboru pediatrie Blatný je ministrem od konce loňského října. Nahradil svého předchůdce Romana Prymulu, který skončil kvůli tomu, že byl pozdě večer spolu s dalšími lidmi v restauraci, ačkoli byly restaurace v danou dobu kvůli epidemii uzavřené. O Prymulovi Zeman uvažuje jako o svém neplaceném poradci.

Zeman zastává názor stejně jako premiér Andrej Babiš (ANO), že vláda udělala chyby. "Nejsměšnější chyba, pokud si na to vzpomenete, bylo to kafe v kelímku. A taková trochu vážnější chyba, která se naštěstí napravila, byly ty hodiny nákupů pro důchodce," řekl Zeman. Ocenil postoj hejtmanů, kteří se podle něj s Babišem rozumně dohodli. Od opozice je podle něj trapné, když obviňuje vládu téměř jako kdyby si covid vymyslela.

Babiš zopakoval, že konec ministra Blatného není na stole

Babiš zopakoval, že výměna Blatného aktuálně není na stole. V dnešním pořadu Partie Terezie Tománkové v CNN Prima News poznamenal, že ministr možná nemá v okolí dost dobrých úředníků a že se mu snaží pomáhat. Prezident Miloš Zeman dnes na téže stanici uvedl, že je mu Blatného líto a pozoruje na něm syndrom vyhoření. Kdyby si ministr odpočinul, možná by to bylo k dobrému, míní hlava státu.

"Snažím se pomáhat panu ministru zdravotnictví, který je pod obrovským tlakem. Nemá manažerské zkušenosti, nemá možná v okolí dostatek dobrých úředníků, takže situace pro něj je náročná," řekl dnes Babiš. I v pátek po jednání vlády vyloučil, že by se chystal konec Blatného a ministra zahraničí Tomáše Petříčka (ČSSD) a výměna resortů mezi hnutím ANO a ČSSD.

Předseda vlády také poznamenal, že na ministerstvu zdravotnictví jsou lidé, kteří "makají od rána do večera", například náměstek Radek Policar nebo Macková (pověřená ředitelka Státního zdravotního ústavu a vedoucí Centra epidemiologie a mikrobiologie Barbora Macková, pozn. ČTK). "Ale je tam plno lidí, kteří jsou nekompetentní. Měl si zkrátka (Blatný) posílit ministerstvo. To jsem mu také řekl. Bylo by potřeba utvořit skupinu odborníků, které by ministerstvo naslouchalo," řekl Babiš. O potřebnosti takové skupiny už dříve mluvil například epidemiolog z Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) Petr Smejkal.

Podle Babiše byla také velká chyba, že Blatný dovolil odchod koordinátora testování na covid-19 Mariána Hajdúcha. Ten svůj odchod na přelomu listopadu a prosince podle médií odůvodnil tím, že nechce poskytovat odborné krytí pro politická rozhodnutí, se kterými nesouhlasí.

Babiš zároveň dnes opět poznamenal, že nehodlá odstoupit z pozice premiéra. "Bojuju za to, abych ochránil životy našich lidí, a mám konkrétní výsledky," řekl.

Lékař a docent v oboru pediatrie Blatný je ministrem od konce loňského října. Nahradil Romana Prymulu, který skončil kvůli tomu, že byl pozdě večer spolu s dalšími lidmi v restauraci, ačkoli byla gastronomická zařízení v danou dobu kvůli koronavirové epidemii uzavřené. O Prymulovi Zeman uvažuje jako o svém neplaceném poradci.

Babiš o něm dnes řekl, že je nejlepším epidemiologem. "První vlnu zvládnul, to bylo jeho dílo. Potom odešel, protože pan Vojtěch s ním nechtěl spolupracovat, což mě také mrzí," řekl premiér. Prymula byl náměstkem dřívějšího ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha. Premiér dnes také zkritizoval bývalou hlavní hygieničku Evu Gottvaldovou, jež podle něj byla "marná". Vláda ji z pozice odvolala loni v březnu, nahradila ji současná hlavní hygienička Jarmila Rážová.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

10°C

Dnes je čtvrtek 22. dubna 2021

Očekáváme v 21:00 7°C

Celá předpověď