Zeman si prohlédl leteckou továrnu a ukončil návštěvu Ruska

foto Prezident ČR Miloš Zeman (druhý zleva) navštívil 24. listopadu v Jekatěrinburgu výrobní halu firmy UZGAU Aircraft Industries, která se zabývá kompletací letounů L-410. Vlevo je je gubernátor Sverdlovské oblasti Jevgenij Kuvašev.

Jekatěrinburg (Rusko) - Spolupráci českých firem s partnery z uralského a západosibiřského regionu byl věnován podnikatelský seminář, který se dnes za účasti prezidenta Miloše Zemana uskutečnil v Jekatěrinburgu. Podle ruských organizátorů byli na fórum pozváni zástupci firem z Uralského federálního okruhu, územní jednotky zahrnující šest ruských oblastí a autonomních okruhů. Po prohlídce Uralského závodu civilního letectví (UZGA) Zeman ukončil pětidenní státní návštěvu Ruska a odletěl do Prahy.

Jekatěrinburg, za sovětské éry Sverdlovsk, je tradiční průmyslovou oblastí a hlavním střediskem ruského hutního a těžařského průmyslu. Působí tu řada metalurgických provozů a závody na zpracování mědi, hliníku nebo uranu. Oblast je významným centrem zbrojařského průmyslu.

K největším uralským podnikům se řadí obří strojírenský konglomerát Uralvagonzavod, s nímž podepsala smlouvu česká firma Pragoimex. Spolupracovat bude na modernizaci českých tramvají ČKD T-3 pro ruská města. Tramvaje by se měly modernizovat v závodě Uraltransmaš v Jekatěrinburgu. Zeman dnes na fóru zvlášť ocenil smlouvu, díky níž česká společnost Zetor Tractors dodá na ruský trh během příštích čtyř let několik tisíc traktorů.

Během podnikatelského fóra byly uzavřeno několik dohod mezi českými a ruskými firmami. Společnost Thermona uzavřela smlouvu o společné výrobě modálních kotelen na území Sverdlovské oblasti s ruskou firmou Techtorg. Další kontrakt podepsali česká Zimatechnik a ruská Fobos-TS. Obě firmy budou spolupracovat při modernizaci tramvají Tatra a jejich úpravě na částečně bezbariérové, sdělila ČTK mluvčí Svazu průmyslu a dopravy Eva Veličková.

Další čtyři memoranda se podle ní týkala navázání či prohloubení spolupráce mezi univerzitami a podpory turistického ruchu. Za českou stranu dohody podepsali zástupci Jihočeské centrály cestovního ruchu a Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích. Celkem bylo během Zemanovy návštěvy v Rusku podepsáno třináct kontraktů v celkové hodnotě kolem 20 miliard korun.

Veličková poznamenala, že se dnešního podnikatelského fóra zúčastnilo přes 400 místních firem. "České podniky nabízí vysokou technologickou kvalitu a zkušenosti s ruským trhem. Věřím, že dnešní jednání jim přinesou nové kontakty a pomůžou rozvinout spolupráci na místním trhu," uvedl prezident Svazu průmyslu a dopravy ČR Jaroslav Hanák.

Zeman rovněž v Jekatěrinburgu převzal čestný doktorát Uralské federální univerzity, jednoho z největších ruských vysokoškolských a výzkumných pracovišť. Titul prezidentovi udělila Vysoká škola ekonomiky a managementu, která je jednou z hlavních univerzitních institucí.

Uralská univerzita má v regionu 14 odboček, navštěvuje ji v současné době přes 50.000 posluchačů. Vysoká škola, jejíž základy byly položeny ve 20. letech minulého století, nese jméno prvního ruského prezidenta z 90. let Borise Jelcina, který se u Jekatěrinburgu narodil a na místní univerzitě studoval. Na katedře bohemistiky uralské univerzity studuje kolem 50 ruských posluchačů.

Zeman si prohlédl leteckou továrnu a ukončil návštěvu Ruska

Závěr státní návštěvy českého prezidenta v Rusku dnes v Jekatěrinburgu patřil prohlídce montážní haly Uralského závodu civilního letectví (UZGA), který kompletuje letouny české výroby L-410. Stroje se montují na základě kontraktu UZGA se společností Aircraft Industries, která je od roku 2013 stoprocentním vlastníkem bývalé slavné firmy Let Kunovice.

Dohodu o spolupráci s UZGA podepsal ruský majitel kunovické firmy v červenci 2015. Kontrakt vyvolal mezi zaměstnanci továrny v Kunovicích nervozitu a obavy o zaměstnání, loni vyhlásili stávkovou pohotovost. Závod v Jekatěrinburgu však podle vedení Aircraft Industries provoz kunovické továrny nemá ohrozit.

Zemana při prohlídce montážní haly doprovázel generální ředitel UZGA Vadim Badecha. V loňském roce firma Aircraft Industries dodala na ruský trh devět letadel, letos plánuje prodat celkem 12 z toho 11 do Ruska.

V příštím roce chce nabídnout první inovované typy L-410NG s větší životností a téměř dvojnásobným doletem. Závod UZGA, který kunovické stroje kompletuje, má pětasedmdesátiletou tradici a zaměstnává 2000 lidí. V plánu je vybudování nového montážního provozu, který zajistí stabilní dodávky letadel do Ruské federace.

Po prohlídce továrny prezident Zeman ukončil pětidenní státní návštěvu Ruska a odletěl do Prahy.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

15°C

Dnes je středa 26. září 2018

Očekáváme v 9:00 8°C

Celá předpověď