Zeman vystupuje jako neomezený monarcha, píše slovenský list

foto Ilustrační foto - Prezident Miloš Zeman (na snímku z 11. května 2020) v Lánech.

Bratislava - Český prezident Miloš Zeman vystupuje jako neomezený monarcha, když žádá odvolání představitelů státu, kteří nesouhlasí s používáním ruské vakcíny Sputnik V proti covidu-19 bez její registrace. Napsal to slovenský list Denník N v reakci na požadavky české hlavy státu na personální změny ve vládě či v čele Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL).

"V Česku právě prezident Miloš Zeman mimo své pravomoci dohaduje dodávky necertifikovaných vakcín z Ruska a Číny. A ty představitele státu, kteří s používáním Sputniku V bez řádného schválení nesouhlasí, žádá rovnou odvolat, jako by nebyl jen protokolární hlava státu, ale neomezený monarcha. Případně prodloužená ruka Kremlu," napsal list na svém webu.

Zeman chce odvolání ministra zdravotnictví Jana Blatného a ředitelky SÚKL Ireny Storové kvůli jejich postoji ke zmíněné ruské vakcíně. Jejím odmítáním podle Zemana nesou odpovědnost za úmrtí lidí v Česku na covid-19. Prezident také kritizoval šéfa české diplomacie Tomáše Petříčka, ke kterému má výhrady dlouhodobě.

Denník N v této souvislosti připomněl postoj slovenského premiéra Igora Matoviče k těm, kteří kritizují jeho nákup Sputniku V bez shody v koalici. Podle listu se Matovič kritiky nesnaží prvoplánově odvolat, ale šéfku slovenského SÚKL Zuzanu Baťovou chce Sputniku V z cesty odklidit tak, že do odborné otázky bídně zatáhl její soukromý život. Matovič se na facebooku hádal s manželem Baťové, bývalým novinářem a někdejším poradcem exprezidenta Andreje Kisky, a tím se podle deníku pokusil otřást pozicí šéfky slovenského SÚKL.

"Záleží na vkusu diváka, zda za odpudivější považuje Zemanův institucionální rozvrat motivovaný láskou k sobě samému nebo Matovičův rozklad morálky. Oba ovšem mají jedno společné. To nejhorší v sobě našli díky vakcíně Sputnik," napsal Denník N.

List uvedl, že žádná jiná vakcína takovéto emoce nevyvolává, protože žádný jiný výrobce se z čistě politických důvodů nerozhodl obejít běžný postup schvalování, na jaký je Evropa zvyklá. Rusové se podle listu snaží v souvislosti s vakcínou nanutit všem vlastní pravidla hry a nejjednodušeji s tím uspějí v zemích, kde mají ve funkci za prezidenta zlostného starce nebo za premiéra nevyrovnanou osobnost typu Matoviče.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

20°C

Dnes je čtvrtek 23. září 2021

Očekáváme v 15:00 22°C

Celá předpověď