Zeman věděl o odvolání Blatného o dva dny dříve než exministr

foto Prezident Miloš Zeman na snímku z 7. dubna 2021.

Lány (Kladensko)/Praha - Prezident Miloš Zeman věděl o chystaném odvolání ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) dříve, než se informace objevila v médiích a než ji zjistil Blatný. V rozhovoru pro server Blesk.cz dnes Zeman uvedl, že se o chystaném kroku dozvěděl patrně v neděli, zdroj informace neprozradil. Blatnému o odvolání řekl v úterý večer premiér Andrej Babiš (ANO), předtím o tom média celý den spekulovala. Zeman také uvedl, že nebude oddalovat odvolání ministra zahraničí Tomáše Petříčka (ČSSD), pokud to premiér navrhne.

Na dotaz, zda ho o plánovaném odvolání informoval premiér, Zeman odpověděl, že to považuje za důvěrnou informaci. "Myslím, že by ho asi odvolal i bez mého přičinění," řekl k Babišovi. Připomněl, že premiér měl vůči ministrovi výhrady a posílal mu vytýkací dopisy.

Blatného ve funkci ve středu nahradil ředitel Fakultní nemocnice Královské Vinohrady Petr Arenberger. Zeman dnes řekl, že se s Arenbergerem setkal vpředvečer jeho jmenování a že spolu na jednání dlouhém zhruba 1,5 hodiny řešili zejména vakcinaci.

Dále Zeman v této souvislosti uvedl, že jeho vztahy s Babišem se "dále permanentně zlepšují". Odmítl to, že "vyhrožoval" tím, že pokud premiér Blatného neodvolá, nepověří Babiše po volbách sestavením vlády.

Zeman už zhruba před měsícem řekl, že by Blatný měl odejít z funkce kvůli názoru na ruskou vakcínu proti covidu-19 Sputnik V. Odmítáním látky podle něj nese odpovědnost za úmrtí lidí v Česku. Blatný trval na tom, že ruská očkovací látka musí mít před využitím v Česku souhlas Evropské agentury pro léčivé přípravky (EMA). Zeman k tomu dnes řekl, že EMA je "bohužel velmi pomalá".

Současně s odvoláním Blatného se spekulovalo také o konci ministra školství Roberta Plagy (za ANO), s nímž se premiér neshodl na návratu dětí do škol nebo na podobě maturit. Babiš následně tvrdil, že ho odvolat nechtěl. Zeman k Plagovu odvolání řekl, že "měl trochu volnější informaci typu, že se o tom uvažuje". "Proti panu ministru Plagovi vůbec nic nemám. Pokud pan premiér uvažoval u jeho odvolání, tak tu věc buď nedotáhl do konce, nebo si ji na poslední chvíli rozmyslel," prohlásil prezident.

Plagy se zastali rektoři i další zástupci vysokých škol a řada neziskových a profesních organizací ve školství. Ocenili ho jako dobrého ministra a upozornili na to, že jeho výměna by v současné krizi byla nezodpovědná.

Zeman nebude oddalovat odvolání ministra zahraničí Petříčka

Prezident Zeman nebude oddalovat odvolání ministra zahraničí Tomáše Petříčka (ČSSD), pokud mu ho premiér Andrej Babiš (ANO) navrhne. V rozhovoru pro Blesk.cz Zeman dále řekl, že náchodský starosta Jan Birke (ČSSD) by byl vynikajícím ministrem kultury. Podle spekulací médií má Petříčka ve funkci nahradit současný ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD) a na jeho místo má přijít právě Birke.

Zeman připomněl, že podle koaliční smlouvy musí nejprve jmenování nebo odvolání ministrů za ČSSD navrhnout Babišovi předseda ČSSD Jan Hamáček a až pak by ho Babiš navrhl prezidentovi.

"Pokud by k těmto změnám došlo, pak já nebudu ten, kdo by například oddaloval případné odvolání pana ministra Petříčka. Pan Birke jako skvělý starosta Náchoda bude vynikající ministr kultury," řekl prezident.

Poslanec Birke je podle Zemana mnohem zkušenější než starosta Nového Města na Moravě Michal Šmarda (ČSSD), kterého Zeman v roce 2019 odmítl ministrem kultury jmenovat. Šmarda se nakonec nominace vzdal a novým šéfem resortu se stal Zaorálek. Ten dřív řídil i ministerstvo zahraničí.

Petříček v pátek neuspěl ve volbě předsedy ČSSD, v níž kandidoval proti Hamáčkovi. Hamáček poté uvedl, že žádnému ministrovi nedává "bianco šek" až do sněmovních voleb. Petříček novinářům řekl, že s vicepremiérem Hamáčkem nehovořil o spekulacích ohledně svého konce ve funkci. Dodal, že na funkci nelpí.

Dnes to samé zopakoval v pořadu Otázky Václava Moravce v České televizi. Dodal, že na společné schůzce se s Hamáčkem již domluvil. Bude na ní chtít slyšet, kam bude směřovat nové vedení sociální demokracie a jak chce dělat politiku ve vládě. Na otázku rezignace zopakoval, že na funkci nelpí. "Pokud by nové vedené sociální demokracie potřebovalo někoho, kdo přehodnotí některé pozice ministerstva zahraničních věcí, bude naslouchat možná některým poradcům více, než jsem to dělal já, tak samozřejmě je to jeho volba," řekl Petříček. Připustil, že je "trnem v oku" prezidenta, na otázku, zda by byl odvolán na Zemanův nátlak, odkázal na předsedu ČSSD.

Zeman o změnu v čele diplomacie usiluje dlouhodobě. Petříček míní, že prezidentovi vadí kvůli upozorňování na bezpečnostní rizika tendru na stavbu bloku v Jaderné elektrárně Dukovany či odmítání očkování necertifikovanými ruskými či čínskými vakcínami.

Prezident dnes také ocenil znovuzvolení Hamáčka do čela sociální demokracie. "Jan Hamáček odvedl velký kus poctivé práce, jednak jako ministr vnitra, jednak jako šéf Ústředního krizového štábu. Zasloužil se tedy o republiku a kdo se zaslouží o republiku, měl by být i významným funkcionářem, v tomto případě předsedou sociální demokracie," řekl Zeman. U jeho protikandidátů takové zásluhy neshledal, dodal.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

11°C

Dnes je čtvrtek 13. května 2021

Očekáváme v 17:00 12°C

Celá předpověď