Zeman svolal kvůli koronaviru svůj poradní tým

foto Prezident Miloš Zeman 19. března 2020 na TV Prima vystoupil k aktuální situaci, kdy Česká republika a její občané zažívají nouzový stav a krizová opatření v boji s novým koronavirem.

Praha - Prezident Miloš Zeman svolal na sobotu 4. dubna další jednání svého poradního týmu. Bude se opět věnovat boji s nákazou novým typem koronaviru. ČTK to řekl prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Schůzky, která se tradičně uskuteční v Lánech, se zúčastní ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD), ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO) a policejní prezident Jan Švejdar.

Podle prezidentova kancléře Vratislava Mynáře se na schůzce budou vyhodnocovat krizová opatření, která se v České republice kvůli šíření koronaviru zavedla. Účastníci schůzky se budou bavit o tom, nakolik se osvědčila a jakých chyb se do budoucna při podobných krizích vyvarovat. Tématem bude i rozvoj policie.

Zeman se sešel se svými poradci nad problematikou koronaviru už v polovině března. Jednání se zúčastnil i ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Mluvili o aktuální situaci v Česku či o vládních opatřeních. Prezidentův poradní tým tehdy podpořil kroky ministra zdravotnictví a vyzval občany, aby se začlenili do pomoci ve zdravotních, sociálních a souvisejících službách.

Prezident v nejbližší době dostane k podpisu zákony, které vláda připravila kvůli epidemii koronaviru. Šestici zákonů v úterý schválila Sněmovna. Dnes je projedná Senát, výjimkou je zákon o státním rozpočtu, o kterém horní komora nerozhoduje. Vláda v něm navrhla prohloubení schodku letošního státního rozpočtu ze 40 miliard na 200 miliard korun. Doručení rozpočtu Zemanovi očekává Ovčáček "v brzké době", prezident je připraven rozpočet podepsat ještě dnes.

Senátoři dnes posoudí rozšíření ošetřovného, pozastavení elektronické evidence tržeb a posunutí termínu maturit a přijímacích zkoušek na střední školy. Mají také rozhodnout o půlročním odpuštění minimálních záloh na zdravotní a sociální pojištění, které platí osoby samostatně výdělečně činné. Pokud Senát normy schválí, musí je ještě stvrdit Zeman. "Pan prezident zákony podepíše, jak mu budou doručeny," uvedl dnes Ovčáček. Později dodal, že podpis zákonů schválených Senátem je v plánu po jejich doručení ve čtvrtek.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

20°C

Dnes je neděle 7. června 2020

Očekáváme v 13:00 20°C

Celá předpověď